Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

Wybór najlepszego bankowego konta osobistego powinien być poprzedzony określeniem własnych potrzeb i oczekiwań. Zapoznaj się z poradnikiem, w którym szczegółowo opisuję jak wybrać odpowiednie konto osobiste dla siebie?

Przygotowałem zestawienie najbardziej popularnych kont osobistych, oferowanych przez największe banki w Polsce, podzielone na bloki opisujące poszczególne kategorie oceny ich najważniejszych cech, dzięki którym możesz wybrać konto dopasowane do swoich potrzeb. Poniższe zestawienie ma za zadanie pokazać, które banki oferują najlepsze warunki w danej kategorii. Ocenę łączną kont, stanowiącą mój subiektywny ranking kot osobistych, wraz z zestawieniem aktualnych ofert poszczególnych banków, znajdziesz na stronie „Bankowe Konta Osobiste”.

Zestawienie oceny kont osobistych zostało podzielone na następujące kategorie:

Wybór konta osobistego

Wybór najlepszego bankowego konta osobistego powinien być poprzedzony określeniem własnych potrzeb i oczekiwań. Zapoznaj się z zestawieniem kont w podziale na bloki opisujące poszczególne kategorie oceny ich najważniejszych cech, dzięki którym możesz wybrać konto dopasowane do swoich potrzeb. Sprawdź, które banki oferują najlepsze warunki w danej kategorii.

Składanie wniosku i zawarcie umowy

Poniższa tabela przedstawia sposoby w jakich możesz zawrzeć umowę o założenie konta osobistego. UWAGA!!! Wszystkie przypadki dotyczą ofert promocyjnych, które muszą być zainicjowane wyłącznie drogą elektroniczną, przez formularz na stronie internetowej lub aplikację mobilną. Do dyspozycji masz na ogół minimum dwie możliwości założenia konta. Coraz bardziej popularna forma to zakładanie konta na „selfie”. W przypadku przelewu weryfikacyjnego wymagane jest posiadanie konta w innym banku, który uczestniczy w programie weryfikacji przelewem.

Nazwa kontaPłatności mobilne

Prowizje i opłaty za prowadzenie konta osobistego i posiadanie karty

Dokonując wyboru odpowiedniego dla swoich potrzeb konta osobistego należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na miesięczny koszt prowadzenia rachunku oraz posiadania karty do konta. Żaden bank nie pobiera opłat za założenie konta. W zestawieniu są tylko dwa banki, które prowadzą konta osobiste bezwarunkowo bezpłatnie. Większość banków uzależnia brak opłat od realizacji w danym miesiącu warunków: zapewnienia wpływów na konto (maksymalnie 1 500 zł) i/lub określonej liczby lub minimalnej kwoty transakcji kartą (do 5 sztuk lub 500 złotych). W niektórych przypadkach dopuszczalne są transakcje BLIK. W każdym banku spełnienie określonych warunków umożliwia korzystanie z konta bez opłat.

Poniższa tabela przedstawia porównanie wysokości opłat w poszczególnych bankach. Przed podjęciem decyzji sprawdź pozostałe kryteria, które mogą być równie ważne w dopasowaniu optymalnego konta osobistego.

Nazwa kontaOpłata za konto minimalna /maksymalnaOpłata za kartę minimalna /maksymalnaOrganizacja płatniczaZakładanie kontaBankomaty własneBankomaty obceBankomaty zagraniczneWypłaty w oddziale
Nazwa kontaOpłata odOpłata doWarunki bezpłatnej kartyOrganizacja płatnicza

Wypłaty z bankomatów

Jeżeli często wypłacasz pieniądze z bankomatów to są jeszcze banki, które w ofercie posiadają konta ze wszystkimi bankomatami za darmo. Jednak co raz więcej banków wprowadza w tym zakresie opłaty. W zasadzie wszystkie wypłaty z własnych bankomatów danego banku są bezpłatne. Problemem nie będzie, gdy dany bank dysponuje rozległą siecią urządzeń. W przypadku wypłaty z innego bankomatu koszt może być już znaczny. Niekiedy banki wymagają spełnienia innych warunków jak na przykład wpływów na konto lub określonej liczby transakcji bezgotówkowych kartą. Część banków udostępnia bezpłatne lub tańsze wypłaty z bankomatów w ramach sieci Euronet i/lub Planet Cash a także za pomocą BLIKA.

Porównaj w poniższym zestawieniu koszty wypłat z bankomatów.

Nazwa kontaBankomaty własneBankomaty obceBankomaty za granicąWypłaty w oddziale

Prowizje i opłaty za przelewy

Wybierając właściwe konto należy zastanowić się, czy wystarczające będzie wykonywania przelewów internetowych. Co do zasady są one wszędzie darmowe. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty ewentualnych przelewów wykonywanych przez infolinię lub w oddziale banku. Koszty takich przelewów są dosyć wysokie i będą rosnąć w przyszłości. Warto rozważyć możliwość korzystania z darmowych szybkich przelewów oraz upewnić się, ze zlecenie stałe będziemy mogli ustawić bezpłatnie.

W poniższej tabeli prezentowana jest wysokość opłat za przelewy w ramach analizowanych kont osobistych.

Nazwa kontaPrzelewy krajowe i SEPA - internetowe / telefoniczne / oddziałPrzelewy natychmiastowe (internet)Przelewy zagraniczne (opcja SHA) internetowe / oddziałProwizja za przewalutowaniePolecenie zapłatyZlecenie stałeKody autoryzacyjne SMS

Płatności mobilne

Bardzo popularne stają się płatności mobilne za pomocą telefonu lub zegarka. Nawet jeśli obecnie nie korzystasz sprawdź, który bank umożliwia takie płatności i na jakiej platformie (android/apple) lub na smartwatchach jakich firm (w Polsce niedostępne na urządzeniach Samsung).

Nazwa kontaPłatności mobilne

Dodatkowe korzyści

Dodatkowe bonusy z kontem osobistym mogą być ciekawym uzupełnieniem oferty. W ramach promocji często banki oferują powitalne punkty w Programie Mastercard Bezcenne Chwile o wartości ok. 50 zł. Programy VISA Oferty to okazja uzyskania zwrotów za płatności kartą tej organizacji. Programy rabatowe proponują zniżki w wielu punktach handlowo-usługowych. Jeszcze kilka banków w swojej ofercie ma promocyjne warunki oszczędzania dla nowych klientów.

  • * pakiet „korzyści do konta” do wyboru (2 korzyści bezpłatnie – kolejne po 3,50 zł) – Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce, Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, Bezpłatne bankomaty za granicą, Limit w rachunku bez odsetek przez 10 dni, Zwrot za zbliżeniowe płatności mobilne, Ubezpieczenie w podróży za granicą, Pomoc w nagłych wypadkach – pakiet assistance, Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych, Pakiet bezpłatnych powiadomień, Płatności kartą bez kosztów przewalutowania, Punkty dla Graczy

stan na dzień 17.09.2020 r.

Podsumowując, pomimo konkurencji rynkowej pomiędzy bankami, występują różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami banków. Banki często kierują swoją ofertę do wybranej grupy klientów uwydatniając pewne zalety konta. Jednak właściwy dobór należy poprzedzić własną analizą wszystkich parametrów, które należy dopasować do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę zarazem na oferty promocyjne jak również tym, które na pierwszy rzut oka wydają się mniej atrakcyjne.

Poniżej znajdziesz link do aktualnych promocji kont osobistych.