Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
Czym jest spoofing i jak się chronić?

Czym jest spoofing i jak się chronić?

Żyjąc w dzisiejszym świecie cyfrowym narażeni jesteśmy na ciągłe ataki cyberprzestępców. Ataki internetowe stały się coraz bardziej zaawansowane, dlatego istotne jest, aby poznać i zrozumieć różne rodzaje zagrożeń, z jakimi można się spotkać w codziennym życiu. Jednym z takich zagrożeń jest spoofing, Z tego artykułu dowiesz się czym jest i jak się nie dać oszukać?

Czym jest spoofing?

Spoofing to technika ataku przestępców polegająca na podszywaniu się najczęściej pod banki lub inne instytucje finansowe, instytucje państwowe (np. policję), duże firmy (np. telekomunikacyjne), osoby fizyczne (rodzina, znajomi) w celu wprowadzenia w błąd nieświadomych ofiar i wyłudzenia danych umożliwiających dokonanie kradzieży m.in. pieniędzy z konta bankowego. Może przybierać różne formy, takie jak podszywanie się pod prawdziwy numer telefonu, adres e-mail, adres IP komputera lub stronę internetową.

Obecnie, przy szybkim rozwoju technologii internetowych, spoofing często dotyczy nie tylko oszustw internetowych ale też ataków na systemy komputerowe.

Rodzaje spoofingu

Spoofing może przyjmować różne formy, w zależności od tego, jakie dane lub informacje są fałszowane, takie jak m.in.: 

Reklama
  • CLI spoofing telefoniczny polegający na podmianie wyświetlanego dzwoniącego numeru telefonu (ang. caller ID spoofing);
  • SMS spoofing