Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

PKO Płacę Później – płatności odroczone w Banku PKO BP 2023

Bank PKO BP, jako pierwszy bank w Polsce, uruchomił w listopadzie 2022 r. własną usługę płatności odroczonychPKO Płacę Później”. Popularność płatności odroczonych (Buy Now Pay Later) stale rośnie i największy bank w Polsce postanowił wprowadzić własne rozwiązanie. Możliwość uruchomienia usługi jest udostępniana stopniowo kolejnym klientom, więc jeśli jesteś klientem PKO BP i nie masz jej jeszcze aktywnej musisz uzbroić się w cierpliwość.

Jak działa PKO Płacę Później?

PKO Płacę Później, podobnie jak inne systemy płatności odroczonych, daje możliwość odroczenia zapłaty do 30 dni za zakupy w sklepach internetowych przy użyciu opcji “Płacę z iPKO”. Co warte podkreślenia z PKO Płacę Później można również skorzystać praktycznie we wszystkich sklepach stacjonarnych, a jedynym ograniczeniem jest dostępność płatności z kodem BLIK. Działanie dobrze opisuje hasło reklamowe “PKO Płacę Później i już mam”.

Podmiot udzielający finansowaniaBank PKO BP SA
Wymaganianadany numer PESEL, status rezydenta, dostęp do usługi bankowości elektronicznej (serwisu internetowego lub aplikacji mobilnej)
Dla kogo?w internecie – za pośrednictwem Płacę z iPKO lub w postaci transakcji inicjowanych z kodem BLIK, bez kodu BLIK, za wyjątkiem płatności realizowanych w trybie automatycznego potwierdzania w ramach transakcji BLIK inicjowanej bez użycia kodu BLIK,
w sklepie stacjonarnym lub punkcie usługowym – w postaci transakcji inicjowanych z kodem BLIK
Przyznawany limitod 250 zł do 1000 zł (limit przyznawany na okres 12 miesięcy, automatycznie odnawiany)
Okres płatności odroczonej30 dni
Terminy spłaty zobowiązania w ratachbrak, planowana opcja
Minimalna wartość zakupów z odroczeniem50 zł 
Minimalna kwota rozłożenia na ratynie dotyczy
Maksymalna wartość zakupówdo wysokości przyznanego limitu
Ograniczenia zakupówniedostępne jeśli w sklepie internetowym brak opcji „Płacę z iPKO” lub płatność kodem BLIK (także w stacjonarnym)

Jak aktywować PKO Płacę Później?

Uruchomienie płatności odroczonych PKO BP można wykonać w kilku prostych krokach. W celu aktywowania zaloguj się do aplikacji IKO lub serwisu iPKO a następnie wybierz Płatności >> PKO Płacę później. Przeczytaj regulamin usługi oraz oświadczenia, wskaż rachunek w PKO BP, z którego będzie dokonywana spłata i zaakceptuj.

Bank dokona analizy zdolności kredytowej i przekaże informację o wysokości przyznanego limitu. Zatwierdź umowę i aktywację usługi tak jak autoryzujesz inne operacji w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Usługa jest od razu dostępna i można z niej korzystać.

Reklama

Jak płacić PKO Płacę Później?

W sklepach internetowych skorzystanie z płatności odroczonej jest dokonywane za pośrednictwem usługi “Płacę z iPKO” (pay-by-link) lub transakcji z kodem BLIK lub bez kodu BLIK, oprócz płatności automatycznych tzw. szybki przelew z PKO BP. 

W sklepach stacjonarnych płatność odroczona PKO Płacę Później jest dostępna wyłącznie w formie transakcji z kodem BLIK. W trakcie dokonywania transakcji musisz powiedzieć sprzedawcy, że zapłacisz BLIKIEM a następnie w opcji BLIKA w swojej aplikacji IKO wybrać “PKO Płacę później”.

PKO Płacę Później - płatności odroczone w Banku PKO BP 2023 1
PKO Płacę Później - płatności odroczone w Banku PKO BP 2023 2
PKO Płacę Później - płatności odroczone w Banku PKO BP 2023 3

źródło: strona internetowa Banku PKO BP

Rozliczenie zwrotu zakupów

Jeśli zrezygnujesz z zakupu, zwrot automatycznie otrzymasz na rachunek PKO Płacę Później, zaksięgowany na koncie wskazanym do spłaty transakcji. Transakcję z tych środków możesz spłacić samodzielnie (zwiększysz dostępny limit na kolejne transakcje) lub poczekać na spłatę automatyczną.

Spłata transakcji odroczonej PKO BP

Spłata odroczonej transakcji (w całości) nastąpi automatycznie po 30 dniach od daty jej dokonania, z rachunku wskazanego we wniosku o aktywację usługi. Jeżeli termin spłaty przypada na dzień ustawowo wolny, terminem spłaty będzie najbliższy dzień roboczy.

Termin spłaty (oddzielny dla każdej transakcji) jest widoczny w bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej IKO w zestawieniu płatności “PKO Płacę Później” lub po kliknięciu w szczegóły.

Reklama

Musisz pamiętać o tym, aby zapewnić wystarczające środki na wskazanym koncie.

Spłaty można również dokonać wcześniej samodzielnie. W historii transakcji rozwiń menu (ikona ”…”) i wybierz opcję “Spłać teraz”. Wcześniejszej spłaty transakcji (spłacając ją tylko w całości) możesz dokonać dopiero, gdy transakcja zostanie zaksięgowana, co może potrwać do 7 dni od jej wykonania.

PKO Płacę Później jeśli nie spłacę w terminie?

Bank PKO BP na chwilę obecną nie wprowadził możliwości rozłożenie odroczonej płatności na raty. Po okresie 30 dni, w przypadku braku spłaty, zobowiązanie staje się zadłużeniem przeterminowanym, w związku z tym PKO BP rozpocznie naliczanie odsetek ustawowych za opóźnienie.

W razie opóźnienia w spłacie bank wezwie do spłaty zaległości, wyznaczając termin spłaty, nie krótszy niż 14 dni roboczych. W tym czasie klient ma prawo złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia.

Bank zablokuje również dalsze korzystanie z PKO Płacę później do czasu spłaty zadłużenia.

Dostęp zostanie przywrócony automatycznie, jeżeli spłacisz zadłużenie. Opóźnienie w spłacie będzie wiązało się z brakiem automatycznego przedłużenia ważności limitu o kolejne 12 miesięcy. Konieczne będzie ponowne wnioskowanie o przyznanie limitu.

Reklama

Czy PKO Płacę Później to kredyt? PKO Płacę Później a zdolność kredytowa

Posiadanie przyznanego limitu w ramach płatności odroczonych wymaga zbadania zdolności kredytowej (tak jak przy udzielaniu np. kredytu gotówkowego) oraz oceny historii kredytowej w BIK. 

Maksymalna wysokość przyznanego limitu wynosi 1000 zł, jednak jest ustalana przez bank indywidualnie a wysokość przyznanego konkretnemu klientowi limitu zostanie przekazana po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przed aktywowaniem usługi.

Zalety i wady PKO Płacę Później

Do zalet PKO Płacę Później należy zaliczyć przede wszystkim łatwość korzystania, szczególnie w sklepach stacjonarnych dzięki powiązaniu z BLIKIEM.

Niezaprzeczalną wadą jest brak możliwości rozłożenia na raty po okresie odroczenia. Pomimo, że taka usługa u konkurencji jest bardzo droga, to jednak automatyczne rozłożenie na raty byłoby zabezpieczeniem dla klienta w sytuacji, gdy aktualnie nie ma środków na spłatę.

ZaletyWady
bezpłatne odroczenie na 30 dnibrak możliwości rozłożenia na raty (planowane)
automatyczna spłata ze wskazanego rachunku w PKO BPniski limit maksymalny
możliwość korzystania w sklepach stacjonarnych przy użyciu BLIKA
PKO BP
Konto bez Granic
konto dla każdego

OPŁATA ZA KONTO

MINIMALNA

Reklama
17.90 zł

MAKSYMALNA

17.90 zł
bezwarunkowo bezpłatne

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY

INTERNET

0 zł

TELEFON

brak

ODDZIAŁ

0 zł
PKO BP
Konto dla Młodych
konto młodzieżowe i studenckie
od 18 lat
do 26 lat

OPŁATA ZA KONTO

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

5 zł
min. 4 płatności kartą debetową do konta lub BLIKIEM na dowolne kwoty

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY

INTERNET

0 zł

TELEFON

8 zł

ODDZIAŁ

8 zł
PKO BP
Konto za Zero
konto dla każdego

OPŁATA ZA KONTO

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

10 zł
min. 5 płatności kartą debetową do konta lub BLIKIEM na dowolne kwoty

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

10 zł

MAKSYMALNA

10 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY

INTERNET

0 zł

TELEFON

brak

ODDZIAŁ

10 zł
Aktualnie brak dostępnych promocji
Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE BANKOWE
KONTA OSOBISTE
KARTY KREDYTOWE
KONTA FIRMOWE
KREDYTY GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.