Santander zamyka Konto Jakie Chcę, nowe Konto Santander, opłaty i prowizje od lipca 2023 r.

Santander Bank Polska to kolejny bank, który w ostatnim czasie zmienia ofertę kont osobistych. Z oferty banków w Polsce znika bardzo popularne konto, szczególnie wybierane ze względu na promocje, ponieważ Santander zamyka Konto Jakie Chcę. Pojawi się nowe Konto Santander. Czy powtórzy sukces poprzednika? Zmiany wejdą w życie od lipca 2023 roku. Z punktu widzenia klientów, którzy aktywnie korzystają z karty do konta, nowa oferta może być neutralna a nawet korzystna. Ktoś kto mało korzysta z konta, a szczególnie karty do konta, może nie być szczególnie zadowolony.

W poniższym wpisie szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian.

Santander zamyka Konto Jakie Chcę – nowe Konto Santander

Bank dokonując zmian w tabeli opłat i prowizji swojego najbardziej popularnego konta osobistego, Konta Jakie Chcę, postanowił zmienić jego nazwę na Konto Santander. Wraz z nową nazwą zmienił warunki bezpłatnego korzystania. 

Od 1 lipca 2023 r. prowadzenie konta i korzystanie z karty będzie bezpłatne, jeśli wykonasz transakcje kartą lub BLIKIEM na kwotę min. 300 zł w miesiącu. Do końca czerwca warunkiem bezpłatnego konta było zapewnienie wpływów min. 500 zł oraz min. 1 transakcja kartą lub BLIKIEM. W przypadku, gdy nie będą spełnione warunki, za prowadzenie konta zapłacisz 6 zł (opłata bez zmian), ale wzrośnie opłata za kartę Dopasowaną z 8 zł na 9 zł

Reklama

W przypadku młodzieży od 13 do 26 lat wystarczy min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu. Bank wprowadza dla młodych opłatę 10 zł za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziałach.

Aktualną wartość wykonanych transakcji można sprawdzić w “poradniku cenowym” w bankowości elektronicznej Santander internet, a wkrótce także w aplikacji mobilnej.

Na pocieszenie Santander Bank Polska proponuje niższe opłaty za wypłaty gotówki kartą Dopasowaną, z bankomatów innych niż własne w Polsce – z 5 zł na 3 zł. Bank obniża również opłatę miesięczną za pakiet bankomatowy z 7 zł na 5 zł, który umożliwia wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą bez opłaty za pojedyncze wypłaty.

Nadal możliwa jest bezkosztowa wypłata gotówki BLIKIEM ze wszystkich bankomatów, które posiadają taką opcję.

Bezpłatne pozostaną przelewy natychmiastowe i na takich samych warunkach dostępne będzie 1% zwrotu za płatności rachunków (prąd, gaz, telewizję, internet, telefon), opłacanych z Konta Santander.

W poniższej tabeli znajdują się najważniejsze zmiany dla Konta Jakie Chcę, wprowadzane od 1 lipca 2023 r.

Reklama
OpłataPrzed zmianą
Konto Jakie Chcę
Po zmianie
Konto Santander
Opłata miesięczna za prowadzenie rachunku w zł0 zł* / 6 zł0 zł* / 6 zł
Zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku*0 zł przy wpływach co najmniej 500 zł i min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM co miesiąc*0 zł przy płatnościach kartą lub BLIKIEM – min. 300 zł w miesiącu (dotyczy osób powyżej 26 lat)
dla klientów 13 – 26 lat – przy min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu
Opłata miesięczna za obsługę karty debetowej 0 zł* / 8 zł0 zł* / 9 zł
Zwolnienie z opłaty za kartę*0 zł przy wpływach co najmniej 500 zł i min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM co miesiąc*0 zł przy płatnościach kartą lub BLIKIEM – min. 300 zł w miesiącu (dotyczy osób powyżej 26 lat)
dla klientów 13 – 26 lat – przy min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu
Wypłaty gotówki kartą Dopasowaną z bankomatów w Polsce, innych niż Santander Bank Polska (opłata za pojedynczą wypłatę)5 zł3 zł
Wypłaty gotówki kartą Dopasowaną z Pakietem bankomatowym (opłata miesięczna)7 zł5 zł
Wpłata i wypłata gotówki w oddziałach (dla młodzieży w wieku 13 -26 lat)0 zł10 zł

Zmiany dla Konta Select

W przypadku klientów prestiżowych posiadających Konto Select wzrośnie opłata za prowadzenie konta z 30 zł na 45 zł miesięcznie. Bez zmian pozostaną warunki zwolnienia z opłaty, czyli wpływy min. 10000 zł miesięcznie lub posiadane aktywa na kwotę min. 150000 zł.

Bank obniży do 0 zł prowizję za przewalutowanie przy płatnościach kartą Visa Select (z 2,8%) oraz przy wypłacie gotówki kartą z bankomatów za granicą.

Posiadacze Kont Select będą mogli od lipca korzystać także z 1% zwrotu za rachunki opłacanych z tego konta.

OpłataPrzed zmianąPo zmianie
Opłata miesięczna za prowadzenie rachunku w zł0 zł* / 30 zł0 zł* / 45 zł
Zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku*0 zł wpływ co najmniej 10 000 zł lub 150 000 zł aktywów*0 zł wpływ co najmniej 10 000 zł lub 150 000 zł aktywów
Opłata miesięczna za obsługę karty debetowej 0 zł0 zł
Prowizja za przewalutowanie przy wypłacie gotówki kartą Visa Select z bankomatów za granicą2,8% kwoty transakcji0 zł
Prowizja za przewalutowanie przy płatnościach kartą Visa Select 2,8% kwoty transakcji0 zł
Zwrot za rachunki (prąd, gaz, telewizję, internet, telefon) opłacanych z Konta SelectBrak1% zwrotu, maks. 25 zł miesięcznie, do 300 zł rocznie.
źródło: strona internetowa Santander Bank Polska

Nowe Konto Santander Max

Dla osób, które nie chcą co miesiąc spełniać warunków bezpłatnego konta a są w stanie ponosić miesięczną stałą opłatę bank wprowadza od 1 lipca 2023 r. nowe Konto Santander Max.

W ramach jednej opłaty 15 zł za prowadzenie konta bez żadnych warunków otrzymasz bezpłatnie:

 • kartę do konta (dla posiadaczy i użytkowników);
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • wypłaty gotówki z terminali, w tym cashback, w Polsce;
 • wypłaty gotówki BLIKIEM z bankomatów;
 • bez opłaty i prowizji za przewalutowanie wypłat ze wszystkich bankomatów za granicą oraz płatności kartą za granicą;
 • polecenia zapłaty i zlecenia stałe;
 • eWyciąg;
 • przelewy natychmiastowe w bankowości internetowej i aplikacji;
 • przelewy zwykłe w PLN (także Przelewy24) oraz w Euro do i z krajów EOG w bankowości internetowej i aplikacji;
 • 1% zwrotu za płatności rachunków z konta.

Zmiany dla Konta Godnego Polecenia

Konto Godne Polecenia od 1 lipca 2023 r., podobnie jak Konto Jakie Chcę, zostanie zmienione w Konto Santander.

Reklama
OpłataPrzed zmianą
Konto Godne Polecenia
Po zmianie
Konto Santander
Opłata miesięczna za prowadzenie rachunku w zł0 zł* / 5 zł0 zł* / 6 zł
Zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku*0 zł przy wpływach co najmniej 1000 zł co miesiąc*0 zł przy płatnościach kartą lub BLIKIEM – min. 300 zł w miesiącu (dotyczy osób powyżej 26 lat)
dla klientów 13 – 26 lat – przy min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu
Opłata miesięczna za obsługę karty debetowej 0 zł* / 8 zł0 zł* / 9 zł
Zwolnienie z opłaty za kartę*0 zł przy wpływach co najmniej 500 zł i min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM co miesiąc*0 zł przy płatnościach kartą lub BLIKIEM – min. 300 zł w miesiącu (dotyczy osób powyżej 26 lat)
dla klientów 13 – 26 lat – przy min. 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu
źródło: strona internetowa Santander Bank Polska

Zmiany w kontach wycofanych z oferty

Konto Wydajesz&Zarabiasz, Konto Wydajesz&Zarabiasz Plus, Konto Aktywni 50+, Konto 24.pl od 1 lipca 2023 r. zostaną zmienione w Konto Standard. Prowadzenie tego konta będzie bezwarunkowo bezpłatne, jednak pojawi się opłata 10 zł za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziałach.

Nowości dla podróżujących

Dla osób podróżujących za granicę Santander Bank Polska wprowadza możliwość wypłaty gotówki bez opłaty i prowizji za przewalutowanie ze wszystkich bankomatów banków Grupy Santander w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentynie czy Stanach Zjednoczonych.

Bezpłatne będą również zlecenia przelewów zagranicznych na rachunki do banków z Grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii z konta w złotych i z dowolnego konta walutowego.

Zmiana nazw kont oszczędnościowych

Bank porządkuje i upraszcza również ofertę kont oszczędnościowych. Szczegółowe zmiany zostały opisane w poniższej tabeli.

Dotychczasowa nazwaNowa nazwa od 1 lipca 2023 r.
Konto oszczędnościowe
StandardKonto oszczędnościowe ConcertoKonto oszczędnościowe
Lokata Swobodna
Konto oszczędnościowe w złotych
Konto oszczędnościowe w walutach USD
Konto oszczędnościowe w walutach EUR
Konto oszczędnościowe w walutach GBP
Konto oszczędnościowe w walutach obcych
Konto Max oszczędnościoweKonto Multi oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe Pro
Konto oszczędnościowe 24h
Konto oszczędnościowe Plus
Konto oszczędnościowe 500 Plus
Konto oszczędnościowe 500 Plus
źródło: strona internetowa Santander Bank Polska

Podstawa zmian opłat i prowizji

Zgodnie z zapisami punktu 12 Taryfy opłat i prowizji pobieranych przez Santander Bank Polska S.A. za czynności bankowe dla klientów indywidualnych, bank zastrzegł sobie prawo dokonywania zmian, jeżeli wystąpi przynajmniej jeden z czynników, jak m.in.:

 • wzrost wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez GUS, o co najmniej 3% wartości tego czynnika w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku (faktycznie o 11,23% – dane GUS z 21 stycznia 2021 r. i 21 stycznia 2022 r.), 
 • wzrost miesięcznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych publikowanego przez GUS (stopa inflacji) o co najmniej 0,5 punktu procentowego w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku (faktycznie 8,6% – dane GUS z 14 stycznia 2022 r.).

Co zrobić, jeśli chcesz zamknąć konto?

Jeśli nie wyrażasz zgody na proponowane zmiany, zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz dwie możliwości. Do 30 czerwca 2023 roku:

Reklama
 • zgłoś sprzeciw a umowa o rachunek konta wygaśnie z dniem 30 czerwca 2023 roku,
 • złóż wypowiedzenie umowy a umowa zostanie rozwiązana ze skutkiem od dnia otrzymania wiadomości o zmianach, najpóźniej do 1 lipca 2023 roku, w dniu, w którym zmiany wejdą w życie.

Jeśli przed 1 lipca 2023 roku nic nie zrobisz, bank uznaje, że akceptujesz zmiany. Umowę można w każdej chwili wypowiedzieć ale zgodnie z regulaminem rachunków bankowych, czyli z okresem wypowiedzenia.

Zapoznaj się z wpisem dotyczącym zamykania konta w Santander Bank Polska.

Szukając nowego banku sprawdź ofertę kont osobistych w innych bankach.

600 zł Prosta oferta z Kartą Kredytową Citibank
Promocja karty kredytowej
Citi Handlowy
600 zł Prosta oferta z Kartą Kredytową Citibank
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
500 zł w zimowej promocji konta Millennium 360°
Promocja konta osobistego
Bank Millennium
500 zł w zimowej promocji konta Millennium 360°
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Citi Konto – Zyskaj do 350 zł z Citikontem
Promocja konta osobistego
Citi Handlowy
Citi Konto – Zyskaj do 350 zł z Citikontem
Promocja do 9 stycznia 2024 r.
1 miesiąc do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Złap prezent 200 zł na Allegro z kartą kredytową Silver Credit Agricole
Promocja karty kredytowej
Credit Agricole
Złap prezent 200 zł na Allegro z kartą kredytową Silver Credit Agricole
Promocja do 20 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Do 650 zł Zyskaj premie z eKontem osobistym mBank
Promocja konta osobistego
mBank
Do 650 zł Zyskaj premie z eKontem osobistym mBank
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Do 500 zł Daj się porwać okazji z BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja konta osobistego
BNP Paribas
Do 500 zł Daj się porwać okazji z BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja do 10 grudnia 2023 r.
5 dni do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI

Aktualny wykaz podstawowych opłat i prowizji kont osobistych dostępnych w ofercie Santander Bank Polska.

Santander Bank Polska
Konto Santander Max
konto dla każdego

OPŁATA ZA KONTO

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

15 zł
bezwarunkowo bezpłatne

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY

INTERNET

0 zł

TELEFON

brak

ODDZIAŁ

10 zł
DODATKOWE INFORMACJE
Santander Bank Polska
Konto Santander dla młodych
konto młodzieżowe i studenckie
od 18 lat
do 26 lat

OPŁATA ZA KONTO

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

9 zł
Wykonanie min. 1 transakcji bezgotówkowej kartą lub BLIK w miesiącu, opłata dotyczy tylko osób od 13 roku życia

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA