Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
Płatności odroczone w Polsce, kup teraz zapłać później

Płatności odroczone w Polsce, kup teraz zapłać później

W wielu sklepach internetowych, wśród tradycyjnych form płatności takich jak płatność kartą, BLIKIEM, VISA Mobile, przelewem bankowym, znajduje się opcja “kup teraz zapłać później”. W ostatnich latach popularność w Polsce zyskują tzw. płatności odroczone, nazywane też Buy Now Pay Later, tłumaczone z języka angielskiego jako Kup Teraz Zapłać Później

W dzisiejszych czasach, przy ogromnym rozwoju handlu internetowego i coraz większej konkurencji, wprowadzenie tego rodzaju formy płatności daje sprzedawcom dodatkowe możliwości zwiększenia sprzedaży, gdy nie ma już konieczności natychmiastowej zapłaty z własnych środków przy zamówieniu towaru przez internet.

Już około 10 firm fintechowych (polskich i zagranicznych) oferuje w Polsce ten rodzaj płatności, a kolejne, w tym tradycyjne banki, zapowiadają wejście na ten szybko rozwijający się rynek, jako konkurencja dla kart kredytowych i ich okresu bezodsetkowego.

W tym artykule chcę przybliżyć płatności odroczone za towary i usługi w internecie:

Reklama
  • odroczenie płatności na czym polega?
  • kup teraz zapłać później jak działa?
  • jak wygląda rynek płatności odroczonych w Polsce?

Odroczenie płatności definicja

Odroczenie płatności to przesunięcie o określony czas terminu zapłaty za zamówiony towar lub usługę bez konieczności oczekiwania na jego dostawę lub jej realizację. Zapłata za towar następuje po ustalonym okresie, we wskazanym terminie. Praktyką rynkową jest minimalny 30 dniowy okres odroczenia płatności, od dnia zamówienia.

Odroczenie płatności na czym polega?

Odroczenie płatności sprowadza się do kilku prostych kroków. W zależności od firmy oferującej płatności odroczone, możesz skorzystać z nich bezpośrednio przy składaniu zamówienia lub wcześniej wnioskować o przyznanie określonego limitu, z którego dokonasz zapłaty już przy najbliższych zakupach internetowych.

Przy rejestracji przez kupującego lub przy dokonywaniu pierwszego zamówienia, firma oferująca płatności odroczone dokonuje weryfikacji i decyduje o przyznaniu limitu, który w przyszłości, w ramach dalszej współpracy, może być podnoszony.

Przyznanie limitu nie jest obciążone żadnymi kosztami jednorazowymi, czy też comiesięcznymi. W okresie odroczenia nie są pobierane żadne opłaty i odsetki.

Kup teraz zapłać później jak działa?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup z wykorzystaniem płatności odroczonej, dokonujesz zakupu jak każdą inną formą płatności, kartą płatniczą, BLIKIEM, VISA Mobile, itp.

Przechodząc do finalizacji transakcji wybierasz dostępną formę płatności “Kup Teraz, Zapłać Później” (każda z firm używa swojej nazwy). Operator płatności odroczonych akceptuje wniosek i podpisujesz umowę. Trwa to kilka chwil, a wszystko odbywa się automatycznie. Zamówienie przekazywane jest do realizacji.

Reklama

Z punktu widzenia sprzedawcy, odroczona płatność nie oznacza, że nie otrzymuje on pieniędzy za swój towar lub usługę. W ramach umowy ze sprzedawcą firma pośrednicząca w zapłacie, przekazuje środki sprzedawcy niezwłocznie po dokonaniu płatności. Potwierdzenie płatności natychmiast trafia do sprzedawcy, dokładnie jakby zapłata nastąpiła kartą lub przelewem. Z drugiej strony, dzięki temu rozwiązaniu kupujący może już korzystać z zakupu zanim jeszcze za niego faktycznie zapłaci. Firma udzielająca odroczenia płatności oczekuje na zapłatę od kupującego, zgodnie z zawartą z nim w trakcie zamawiania umową, w określonym terminie, np. 30 dni.

Zalety i wady płatności odroczonych

Płatności odroczone są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą skorzystać z ciekawych okazji zakupowych ale w danym miesiącu nie mają już wystarczających środków ale z kolejnej wypłaty są w stanie spłacić zobowiązanie.

Opcją Kup teraz zapłać później powinny zainteresować się również osoby, które mają wątpliwości co do uczciwości sprzedawców w internecie. Dzięki płatnościom odroczonym mogą zamówić towar i po sprawdzeniu dostawy zwrócić lub zap