Jak skorzystać z promocji bankowej w 2023 roku? – poradnik

W artykule Gdzie najlepiej założyć konto bankowe? odpowiadałem na pytanie dlaczego warto przenieść konto osobiste do innego banku? Kolejnym powodem dla którego warto to zrobić może być skorzystanie z premii od banku za założenie konta osobistego. 

Dlaczego nie skorzystać z oferty banków, które za aktywne korzystanie z konta nagradzają, najczęściej w postaci przelewu kwoty gotówki na konto? To aktywne korzystanie sprowadza się do wykonania kilku transakcji kartą (czasem na określoną kwotę), wpływu na konto (nie zawsze z tytułu wynagrodzenia) oraz logowania do aplikacji mobilnej banku w okresie ważności promocji, najczęściej przez kolejne trzy miesiące po miesiącu, w którym konto zostało założone. Dowiedz się jak skorzystać z promocji bankowej?

Oczywiście, nie każdy ma czas i chęci do tego by pamiętać o comiesięcznych operacjach na koncie, płatnościach kartą. Z drugiej strony, czy nie warto poświęcić trochę czasu i zaangażowania by otrzymać nawet kilkaset złotych tylko za to, że korzystasz z konta? Dla niektórych kwoty te nie są warte tyle zachodu ale uważam, że są osoby, które takimi kwotami nie pogardzą, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy warto oszczędzać nawet na drobnych kwotach.

Dlaczego banki płacą za założenie konta?

Jednymi z najczęściej zadawanych są pytania: co mają banki z tego, że zapłacą klientowi za założenie konta, gdzie jest haczyk?

Reklama

Jak w każdej firmie, tak i w banku, najważniejszym zadaniem jest pozyskiwanie klientów. Dlaczego banki płacą za to klientom? Wydanie od 200 do 600 złotych na jednego klienta to i tak niewielka kwota w porównaniu do kosztów reklamy w telewizji, prasie czy internecie. Teoretycznie wydawałoby się, że bank do tego dopłaca. W rzeczywistości jednak jest inaczej a bank skrupulatnie kalkuluje oferty promocyjne. Bank zarabia na: prowizji od transakcji kartami, odsetkach od przechowywanych na koncie środków (nawet w krótkim okresie przy dużej liczbie kont może być to pokaźna kwota). Dodatkowo nie każdy klient spełni warunki promocji, nie każdy wykona operacje zapewniające bezpłatne konto i kartę. Do tego bank liczy, że zadowolony klient pozostanie w banku oraz będzie korzystał z innych produktów, takich jak przede wszystkim kredyty.

Kolejną sprawą jest zbieranie przez bank danych osobowych. Wiadomo, że w czasach RODO kontakt do klienta jest na wagę złota a możliwość przedstawienia kolejnych ofert produktów nowym klientom jest wymarzonym źródłem dla działów marketingu. W większości przypadków banki starają się nie nadużywać tych zgód, mając na uwadze, że klient nadmiernie atakowany reklamami może wyrobić sobie negatywną opinię o banku. Nie zawsze też w promocjach wymagane jest wyrażenie zgód marketingowych.

Czy korzystanie z kilku rachunków bankowych nie powoduje problemów?

Jeśli skupimy się na korzystaniu z maksymalnie dwóch rachunków, nie powinno to stanowić problemu. Owszem, odpowiednie zarządzanie rachunkami wymaga trochę samodyscypliny, zaangażowania i dobrej organizacji. Ułatwieniem może być prowadzenie zestawienia wymaganych czynności, które muszą być wykonywane w danym miesiącu by uzyskać korzyści i być zwolnionym z opłat.

Dlatego też, osobom początkującym zalecam skupienie się na maksymalnie dwóch kontach w jednym czasie. Co najmniej dwa konta gwarantują uzyskanie dodatkowo niezłych wyników z promocji a jednocześnie zabezpieczą przed sytuacją, gdy w którymś z banków wystąpi awaria, która uniemożliwi wykonanie przelewów lub dokonania transakcji np. w sklepie. Warto również wybrać banki, których usługi i produkty uzupełniają się. To pozwoli na pełne wykorzystanie oferowanych możliwości. Przykładem jest korzystanie z dwóch kart do kont, z dwóch różnych systemów rozliczeniowych Visa i Mastercard. Każda z promocyjnych ofert różni się i może być skierowana do innej grupy klientów, oczekujących różnych produktów i funkcjonalności.

Premie za założenie i korzystanie z bankowego konta osobistego – Jak skorzystać z promocji bankowej?

Uzyskanie premii za założenie i korzystanie z konta jest uwarunkowane spełnieniem warunków, czasem bardzo prostych, czasem wymagających większego zaangażowania. Banki starają się pozyskać klienta licząc na to, że klient z czasem zacznie korzystać z dodatkowych usług i produktów, z których bank będzie uzyskiwał większe dochody. Należy pamiętać, że wszystkie promocje dostępne są prawie wyłącznie przez internet, na specjalnych stronach promocyjnych (także firm zewnętrznych, które zajmują się obsługą promocji w imieniu banku). Często promocje te nie są nawet publikowane na oficjalnych stronach banków. Nie są również dostępne w oddziałach.

Jeżeli złożysz wniosek o założenie konta z opcją zawarcia umowy w placówce banku pamiętaj by przekazać pracownikowi informację o tym, że wniosek był już złożony i wymaga jedynie podpisania umowy. Unikniesz sytuacji, że pracownik banku złoży kolejny wniosek, już bez promocji.

Reklama

Oferta promocyjna konta

Na rynku bankowym istnieje grupa banków aktywnie poszukujących klientów, którzy otworzą konto bankowe właśnie u nich. Najczęstszą promocją jest nagroda w postaci wpłaty na konto określonej kwoty gotówki między 200 a 600 zł, za założenie konta i spełnienie kilku łatwych warunków. Niektóre banki proponują nagrodę w postaci e-bonów lub voucherów do popularnych sieci handlowych. Dosyć często, gdy kończy się jedna edycja promocji, dostępna już jest kolejna.

Okres obowiązywania

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretną promocją konta osobistego, powinieneś sprawdzić termin ważności oferty. Część banków stale oferuje nagrody za otwarcie konta ale nie można liczyć, że kolejna promocja będzie lepsza od poprzedniej a nawet taka sama.

Nierzadko zdarza się, że w danej promocji obowiązuje ograniczona pula wniosków. Dla bardzo atrakcyjnych premii zazwyczaj taka promocja kończy się przed czasem. W przypadku wcześniejszego zakończenia promocji stosowna informacja jest zamieszczana na stronie internetowej. Zasadą jest, że wszystkie złożone do tego czasu wnioski o otwarcie konta biorą udział w promocji.

Karencja w posiadaniu konta

Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie czy nie posiadałeś wcześniej konta w banku, z którego oferty chciałbyś skorzystać. Każda z ofert promocyjnych ma określony okres, w którym nie mogłeś posiadać konta. Najczęściej jest to okres około dwóch lat ale zdarzają się oferty, w których okres rozbratu z bankiem to tylko 6 miesięcy. Niestety są też banki, które całkowicie wykluczają możliwość wielokrotnego korzystania z promocji. Jeżeli obecnie korzystasz z konta, które chciałbyś zamknąć to listopad jest miesiącem, w którym warto to zrobić. Wynika to z tego, że w wielu przypadkach okres karencji biegnie od 1 stycznia. Większość umów ma miesięczny okres wypowiedzenia, czyli zamykając konto przed końcem roku będziesz miał możliwość skorzystania ponownie z usług tego banku za rok. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach należy również wypowiedzieć umowę ramową. Sprawdź jak zamknąć konto w największych bankach w Polsce.

Program poleceń

Kolejną z możliwości uzyskania dodatkowej nagrody jest tzw. program poleceń. Osoba posiadająca już rachunek bankowy ma możliwość podania tzw. kodu polecającego, na podstawie, którego nowy klient składa wniosek. W większości przypadków nagrody otrzymują, zarówno osoba polecająca jak i polecana.

W przypadku, gdy nie znasz osoby, która mogłaby polecić Ciebie, możesz skorzystać z moich kodów poleceń.

Reklama

Warunki jakie musisz spełnić by uzyskać nagrodę

Jak wiadomo, w życiu nic nie jest za darmo. Bank dając nagrodę oczekuje w zamian aktywności na koncie w określonym czasie. Nie po to bank przecież zachęcił do założenia konta by nie było używane. Pamiętaj, że każda transakcja to przychód dla banku. Każdy z banków przyjmuje trochę inną strategię ustalając wymogi, dlatego też zapoznaj się z regulaminem promocji, ponieważ niewykonanie warunków pozbawi możliwości otrzymania nagrody. W wielu przypadkach warunki promocji sprowadzają się do przetestowania nowinek technicznych, w tym bankowości internetowej, coraz częściej wymogiem jest instalacji aplikacji mobilnej banku. 

Poniżej opisuję najczęściej spotykane wymagania stawiane przez banki.

Złożenie wniosku i zawarcie umowy w promocji konta

Opisywane na blogu promocje kont osobistych wymagają złożenia wniosku za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Zanim złożysz wniosek o otwarcie konta musisz wejść na stronę promocji w celu rejestracji zgłoszenia. W wielu przypadkach nie będzie to główna strona banku a strona firmy organizującej promocję na zlecenie banku. Dopiero z tej strony przechodzisz bezpośrednio na stronę banku, na której podajesz dane do zawarcia umowy. Dane te są przetwarzane wyłącznie przez bank. Jeśli promocja jest prowadzona przez zewnętrzną firmę musisz jedynie wyrazić zgodę na uchylenie tajemnicy bankowej w zakresie danych niezbędnych do identyfikacji osoby, której ma być wypłacona nagroda.

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach po założeniu konta i spełnieniu warunków otrzymania premii, należy ponownie wejść na stronę promocji w celu podania danych konta m.in. numeru rachunku w celu przekazania nagrody.

Banki stosują różne sposoby podpisania umowy. Najczęściej umowę zawiera się:

  • aplikacji mobilnej banku ( tzw. na selfie)
  • za pośrednictwem kuriera (możliwe jest zawarcie umowy w innym miejscu niż pod adresem zamieszkania, czy też korespondencyjnym, np. w pracy)
  • coraz rzadziej podpisując umowę w oddziale banku (należy zwrócić uwagę pracownikowi oddziału, że wniosek był składany za pośrednictwem strony internetowej).

W oddzielnym artykule opisałem dokładnie sposoby zakładania konta bez wychodzenia z domu.

Reklama

Zgody marketingowe i na elektroniczne kanały kontaktu (EKK)

W wielu bankach wymogiem uzyskania nagród jest wyrażenie tzw. zgód marketingowych. Pierwszą zgodą, którą musisz wyrazić, bez względu czy jest to konto zakładane w promocji, to zgoda na przetwarzanie danych osobowych dla celów kontaktu w sprawach związanych z realizacją wniosku.

W przypadku otwierania konta przy promocji prowadzonej przez zewnętrzną firmę musisz wyrazić zgodę na ujawnienie tajemnicy bankowej w zakresie przekazania danych osobowych (adresu e-mail) w celu realizacji promocji oraz upoważnić bank do przekazywania informacji i czynności dokonanych przez uczestnika ale jedynie w zakresie niezbędnym do uzyskania nagrody (bank musi udowodnić, że wykonałeś wszystkie warunki uzyskania nagrody).

Część banków wymaga wyrażenia również zgód dla celów marketingu, w tym drogą elektroniczną poprzez środki komunikacji elektronicznej zwanymi również jako EKK (Elektroniczne Kanały Kontaktu). EKK to tak naprawdę skrzynka mailowa działająca w obu kierunkach, na którą otrzymujesz dokumenty bankowe jak również masz możliwość składania zapytań, wniosków czy reklamacji.

Pamiętaj, że po odebraniu nagrody zgody możesz odwołać (wcześniej sprawdź czy w regulaminie konta nie ma dodatkowych korzyści z utrzymywania zgód).

Czy banki często korzystają z wyrażonych zgód? Z mojego doświadczenia posiadania kont w kilku bankach nie odczuwam nadmiernej liczby kontaktów ze strony banków. Jeśli już, to polegają na wysyłaniu e-maili lub smsów z ofertami kredytów gotówkowych, na spłatę karty, które ignoruje. Niektóre banki kontaktują się drogą telefoniczną ale nie częściej niż raz w miesiącu a konsultanci w trakcie rozmów nie są natarczywi.

Wpływy na konto

Przy warunkach jakie musisz spełnić by uzyskać nagrodę, można wyróżnić trzy najczęściej występujące warianty wpływów:

• Wpływ z własnego konta w innym banku,

• Wpływ z konta innej osoby,

• Wpływ w tytułu wynagrodzenia.

Wszystkie wymogi wpływów na konto należy zweryfikować w regulaminie danej promocji. Interpretacja zapisów może wydawać się skomplikowana, ponieważ w większości pojawia się pojęcie wpływu wynagrodzenia. Jeżeli jednak nie jest to dokładnie wskazane należy interpretować, iż dozwolony jest wpływ środków z własnego konta w innym banku. Niektóre banki podchodzą bardziej rygorystycznie i wymagają wpływu z rachunku innej osoby (w tytule przelewu nie mogą widnieć dane właścicieli rachunku) a w niektórych przypadkach musi to być rzeczywisty wpływ z tytułu wynagrodzenia (dotyczy również świadczeń emerytalno-rentowych a czasem brane pod uwagę są inne dochody). Należy zwrócić uwagę, iż nie są uwzględniane wpłaty gotówki w oddziale lub wpłatomacie oraz przelewy pomiędzy kontami w ramach banku lub grupy bankowej.

Transakcje kartą płatniczą, BLIKIEM lub płatności mobilne

Bardzo popularnym wymaganiem stosowanym przez banki jest konieczność wykonania transakcji bezgotówkowych kartą czyli wykonania określonej liczby transakcji (mogą to być transakcje na niskie kwoty np. za bilet, gazetę czy bułkę) lub transakcji o ustalonej minimalnej wartości w miesiącu. Niektóre banki, w ramach promocji, wymagają zainstalowania aplikacji i korzystania z płatności mobilnych, czyli używania jej do płacenia kartą wirtualną w telefonie (np. Portfel Google dawniej Google Pay lub Apple Pay) lub BLIKA.

Takie wymaganie dotyczące określonych płatności może dotyczyć transakcji w każdym pojedynczym miesiącu trwania promocji (nie we wszystkich bankach jest to miesiąc kalendarzowy) jak też łącznie w całym okresie spełniania warunków promocji. Należy zwrócić uwagę, że transakcje te na ogół pozwalają spełnić warunek braku opłaty za kartę czy też konto. Niektóre typy transakcji są wykluczone np. zasilenia portfeli elektronicznych lub związane z hazardem (w tym Lotto), Nie będą również wliczane transakcje zwrócone i anulowane.

Korzystanie z aplikacji mobilnej banku

Sprawdź czy dodatkowym wymogiem uzyskania nagrody nie jest konieczność zalogowania do aplikacji mobilnej. Niektóre banki wymagają logowania w każdym miesiącu, przez cały okres spełniania warunków.

Inne wymagania banku w promocji bankowej

Niektóre banki mają mnie typowanie wymagania wobec nowych klientów. Do mniej popularnych wymogów banków należą:

  • wykonanie określonej liczby przelewów w bankowości internetowej lub mobilnej;
  • wykonanie transakcji kartą w wybranych sklepach.

Możesz również sprawdzić poniższe propozycje, gdzie najlepiej założyć konto bankowe.

Zyskaj do 500 zł z kontem + 100 zł programie poleceń Konto Santander
Promocja konta osobistego
Santander Bank Polska
Zyskaj do 500 zł z kontem + 100 zł programie poleceń Konto Santander
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
500 zł w zimowej promocji konta Millennium 360°
Promocja konta osobistego
Bank Millennium
500 zł w zimowej promocji konta Millennium 360°
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Citi Konto – Zyskaj do 350 zł z Citikontem
Promocja konta osobistego
Citi Handlowy
Citi Konto – Zyskaj do 350 zł z Citikontem
Promocja do 9 stycznia 2024 r.
1 miesiąc do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Do 650 zł Zyskaj premie z eKontem osobistym mBank
Promocja konta osobistego
mBank
Do 650 zł Zyskaj premie z eKontem osobistym mBank
Promocja do 31 stycznia 2024 r.
2 miesiące do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Do 500 zł Daj się porwać okazji z BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja konta osobistego
BNP Paribas
Do 500 zł Daj się porwać okazji z BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja do 10 grudnia 2023 r.
2 dni do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Podaruj sobie prezent 425 zł w BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja konta osobistego
BNP Paribas
Podaruj sobie prezent 425 zł w BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie
Promocja do 8 stycznia 2024 r.
4 tygodnie do zakończenia promocji
ZŁÓŻ WNIOSEK
W PROMOCJI
Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE
BANKOWE
KONTA
OSOBISTE
KARTY
KREDYTOWE
KONTA
FIRMOWE
KREDYTY
GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA
KLIENTÓW BANKÓW