Allegro Pay 2023 – kup teraz, zapłać później

W ostatnim czasie serwis Allegro dosyć intensywnie promuje własną metodę płatności Allegro Pay. Allegro Pay nie należy mylić z Raty PayU, również dostępne na Allegro. Niedługo miną dwa lata od uruchomienia usługi ale warto przyjrzeć się, jakie możliwości daje klientom przy zakupach, jakie są zalety i wady, które można zaobserwować po tym czasie. 

Allegro Pay Sp. z o.o. powstała z przekształcenia pośrednika kredytowego FinAi Sp. z o.o. (SA) oferującego zaawansowane technologicznie rozwiązania sprzedaży pożyczek i kredytów oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe, które dołączyły do platformy. Obecnie głównym właścicielem spółki jest ADINAN MIDCO S.A R.L., fundusz kapitałowy zarejestrowany w Luksemburgu, właściciel serwisu Allegro i Ceneo.

Jak działa Allegro Pay?

Allegro Pay umożliwia odroczenie zapłaty do 30 dni (płatność odroczona) za towary zakupione przez serwis Allegro oraz rozłożenia płatności na raty, maksymalnie do 20 rat. Zakupów przy wykorzystaniu Allegro Pay można dokonywać przy zakupach za min. 30 zł z kosztami dostawy, do kwoty przyznanego limitu, który obecnie wynosi od 500 zł do 4200 zł. Za przyznany limit również nie jest pobierana żadna opłata. Dopóki nie skorzystasz limitu w trakcie zakupów, nic nie płacisz. 

Jeśli dokonasz zakupu, przyznany limit zostanie pomniejszony o ich wartość. Przy każdej spłacie limit zostaje powiększony o kwotę spłaty, do momentu aż wróci do pierwotnej kwoty.

Reklama
Podmiot udzielający finansowaniaAllegro Pay Sp. z o.o. (możliwa cesja wierzytelności do Aion Bank)
Wymagania– posiadanie aktywnego konta w serwisie Allegro
– polski numer telefonu komórkowego i adres e-mail podane w serwisie Allegro
– wyrażona zgoda na profilowanie danych osobowych
– posiadanie konta osobistego w banku na swoje nazwisko (nie może być wspólne) z dostępem do bankowości internetowej
Dla kogo?konsument (zakup nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej) pełnoletni, do 75 roku życia, z polskim obywatelstwem i z ważnym dowodem osobistym
Przyznawany limitod 500 zł do 4200 zł
Okres płatności odroczonej30 dni
Terminy spłaty zobowiązania w ratach2 (z Allegro Smart!), 3, 5, 10 lub 20 rat
Minimalna wartość zakupów z odroczeniem30 zł z kosztami dostawy
Minimalna kwota rozłożenia na raty300 zł z kosztami dostawy
Maksymalna wartość zakupówdo wysokości przyznanego limitu
Ograniczenia zakupówwybrane kategorie, Allegro Lokalnie, z dostawą elektroniczną, zakupy przekraczające wysokość dostępnego limitu

Dlaczego nie mam opcji Allegro Pay?

Warto zwrócić uwagę, że część sprzedawców oraz samo Allegro może nie akceptować tej formy płatności. Opcja płatności Allegro Pay nie będzie dostępna w Allegro Lokalnie, jeśli sprzedający nie ma aktywnej usługi Przelewy24, gdy dostawa choć jednego towaru w koszyku ma nastąpić w formie elektronicznej lub wybrana zostanie płatność za pobraniem. Nie możesz również odroczyć spłaty lub rozłożyć na raty w przypadku zapłaty Monetami lub voucherami Allegro oraz w wybranych kategoriach. Nie skorzystasz z Allegro Pay jeśli wartość zakupów przekroczy kwotę przyznanego limitu, nie ma możliwości dopłaty z własnych środków.

Kto udziela finansowania?

Podmiotem, który udziela finansowania zakupu produktów na Allegro jest Allegro Pay Sp. z o.o., zarejestrowana w Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem RIP000521. W ramach umowy o współpracy zawartej w 2021 roku z Aion Bank, możliwe jest przeniesienie zobowiązania do tego banku w ramach cesji wierzytelności. Może to nastąpić w trakcie spłaty lub nawet już przy zawieraniu umowy kredytu. Aion Bank będzie również raportował dane o kredycie do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli posiadasz włączone alerty BIK otrzymasz informację o nowym zobowiązaniu w tym banku. Nie zmienią się zasady spłaty. Wszystkie rozliczenia nadal odbywają się za pośrednictwem Allegro. W kwestiach zaległości, reklamacji i zmian w umowie również kontaktujesz się z Allegro.

Czy Allegro Pay to kredyt? Zakupy przez Allegro Pay a zdolność kredytowa

Sama aktywacja Allegro Pay nic nie kosztuje i nie wpływa na twoją zdolność kredytową w innych bankach. Jednak jeśli już dokonasz zakupu z wykorzystaniem możliwości odroczenia spłaty do 30 dni lub rozłożenia na raty, podpisujesz umowę z Allegro Pay Sp. z o.o. pojawi się zobowiązanie kredytowe (kredyt konsumencki) i będzie widniało w bazach Biura Informacji Kredytowej. Tego typu zobowiązanie będzie miało wpływ na zdolność kredytową w wysokości wartości dokonanego zakupu, jednak nie w wysokości pełnego limitu. Należy podkreślić, że każdy zakup będzie oddzielnym zobowiązaniem.

Jak aktywować Allegro Pay?

Do skorzystania z możliwości Allegro Pay konieczna jest wcześniejsza aktywacja. Aktywowanie jest dosyć proste i wykonuje się je tylko raz. Wystarczy wypełnić krótki wniosek podstawowymi danymi osobowymi oraz wyrazić zgodę na profilowanie danych osobowych. Nie uruchomisz Allegro Pay bez dowodu osobistego. Co do zasady sprawdzenie powinno potrwać chwilę i środki powinny być dostępne prawie natychmiast ale w niektórych przypadkach może być wymagane ręczne sprawdzenie przez pracownika, co może wydłużyć czas na rozpatrzenie wniosku.

Allegro Pay 2023 - kup teraz, zapłać później 1
Allegro Pay 2023 - kup teraz, zapłać później 2

Weryfikacja tożsamości i zdolności kredytowej

Allegro Pay dokonuje weryfikacji tożsamości oraz zdolności kredytowej. Do przeprowadzenia pełnej weryfikacji jest potrzebne uwierzytelnienie danych przez zalogowanie się do bankowości internetowej własnego konta osobistego (nie może być wspólne). Pamiętaj, że dane podane w formularzu muszą być zgodne z tymi, które widnieją w twoim banku. 

O przyznaniu limitu i jego wysokości (zdolności kredytowej) decydują twoje zwyczaje zakupowe na Allegro oraz przede wszystkim informacje pobrane w trakcie weryfikacji w banku, w którym posiadasz konto osobiste. W ramach weryfikacji będa sprawdzane dane osobowe oraz historia transakcji.

Reklama

Dodatkowo wnioskując o przyznanie limitu twoje dane są weryfikowane w:

  • BIK – Biurze Informacji Kredytowej;
  • KRD – Krajowym Rejestrze Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  • KBIG – Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej S.A.;
  • CRIF – Platformie Wymiany Informacji Pożyczkowej.

W przypadku pozyskania informacji o negatywnej historii kredytowej, Allegro nie aktywuje usługi. W związku z koniecznością podania kwoty limitu przy sprawdzeniu w bazach, Allegro Pay przyjmuje wnioskowaną kwotę jako 500 zł (nawet jeśli po weryfikacji przyzna inny limit). 

Przyznany limit dostępnych środków nie jest stały a Allegro Pay automatycznie weryfikuje aktualną sytuację klienta. Z czasem, poznając lepiej klienta, może zwiększyć a w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej obniżyć limit. Ograniczenie limitu nastąpi w przypadku, gdy nie była jeszcze dokonana spłata minimum jednej raty po realizacji czterech pierwszych transakcji z użyciem Allegro Pay lub niezapłacenia raty w terminie.

Ponowna weryfikacja jest wykonywana przy w trakcie dokonywania zakupu i zawieraniu umowy kredytowej z Allegro Pay.

Czy Allegro Pay jest bezpieczne przy uwierzytelnianiu danych?

Uwierzytelnienie danych odbywa się za pośrednictwem Kontomatik Sp. z o.o. (spółka należąca do firmy zarejestrowanej na Litwie i podlegającej tam nadzorowi). Kontomatik spełnia wymogi bezpieczeństwa określone w Dyrektywie PSD2 dotyczące tzw. AISP (Account Information Service Provider) “dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku”. Jako podmiot oferujący usługi dostępu do informacji o rachunku klienta i jego historii, niebędący bankiem, jest zarejestrowany w Polsce pod numerem AISP1/2019 w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego.

Lista banków, w których można dokonać weryfikacji:

Reklama

Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Bank Millennium, Nest Bank, Bank Pekao, Bank PKO BP, Plus Bank, Santander Bank Polska, Kasa Stefczyka, eSKOK.

Dostępne terminy spłaty w Allegro Pay

W przypadku odroczenia spłaty na okres 30 dni nie ponosisz żadnych kosztów. Dzięki tej ofercie możesz spokojnie zamówić interesujący towar z Allegro i następnie sprawdzić, po odbiorze przesyłki, czy jest w porządku. Jeśli okaże się, że dokonasz zwrotu towaru, nie będziesz musiał angażować swoich pieniędzy. Jeśli natomiast towar spełnia twoje oczekiwania, w terminie 30 dni możesz spokojnie zapłacić korzystając z dostępnych form płatności lub rozłożyć na raty (najpóźniej 3 dni przed terminem).

Posiadacze pakietu Allegro Smart! mogą liczyć na specjalne, bardziej atrakcyjne warunki rozłożenia na raty, m.in. bezkosztowe rozłożenie na 2 raty. Dla użytkowników, którzy aktywowali Allegro Pay dostępne są do każdej transakcji zakupu warianty rozłożenia na raty: 5, 10 lub 20 miesięcy. Na dzień publikacji artykułu. przy rozłożeniu na 20 miesięcznych rat, oprocentowanie wynosi 19,00% w skali roku (oprocentowanie nominalne) i jest na poziomie maksymalnych odsetek ustawowych a RRSO wynosi 29,53%.

Dla opcji spłaty w ciągu 30 dni:  RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0%, całkowita kwota kredytu: 150 zł, całkowita kwota do zapłaty: 150 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), umowa na 30 dni. Kalkulacja na dzień 9.03.2023 r. dokonana na reprezentatywnym przykładzie.

Dla opcji spłaty w ciągu 2 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 0%, całkowita kwota kredytu: 600,00 zł, całkowita kwota do zapłaty: 600,00 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu: 0 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), 2 równe miesięczne raty w wysokości po: 300,00 zł. Kalkulacja na dzień 9.03.2023 r. dokonana na reprezentatywnym przykładzie.

Dla opcji spłaty w ciągu 3-20 miesięcy: RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania): 29,53%, całkowita kwota kredytu: 650,00 zł, całkowita kwota do zapłaty: 693,11 zł, oprocentowanie stałe 20,50%, całkowity koszt kredytu: 43,11 zł (w tym: prowizja: 9,42 zł, odsetki: 33,69 zł), 4 równe miesięczne raty w wysokości po: 138,62 zł + ostatnia rata wyrównująca: 138,63 zł. Kalkulacja na dzień 09.03.2023 r. dokonana na reprezentatywnym przykładzie.

Reklama

Spłata zobowiązania Allegro Pay

Allegro zapewnia bardzo szeroki wachlarz form spłaty zadłużenia. Spłaty możesz dokonać BLIKIEM, kartą płatniczą (tylko jeśli nie minął termin płatności) lub szybkim przelewem. Korzystając z odroczenia na 30 dni warto przed spłatą zobowiązania dokładnie sprawdzić przesyłkę z zamówionym towarem, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych czynności związanych ze zwrotem środków. Spłaty możesz dokonywać przed terminem i nie musisz czekać do terminu spłaty wyznaczonego w umowie.

Wszystkie informacje związane z kwotami i terminami do spłaty (do 10-go dnia każdego miesiąca) są widoczne na stronie Allegro po zalogowaniu w panelu Allegro Pay. Jeśli chcesz zapłacić określoną kwotę, po prostu kliknij “Spłać” i wybierz metodę płatności.

Allegro Pay co jeśli nie spłacę w terminie?

Jeśli nie będziesz spłacał w terminie musisz się liczyć z zawieszeniem posiadanego limitu. Od należności przeterminowanych będzie pobierane oprocentowanie w wysokości maksymalnych odsetek za opóźnienie (obecnie 23%). Dodatkowo zaległości wpłyną negatywnie na historię w BIK a w przypadku dłuższego niespłacania twoje dane zostaną wpisane do KRD.

Zalety i wady Allegro Pay

Allegro Pay jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które robiąc zakupy na Allegro, chcą najpierw sprawdzić towar zanim za niego zapłacą lub czekają do najbliższej wypłaty (maksymalnie 30 dni). Skorzystać mogą również posiadacze pakietu Allegro Smart!, z którym mogą rozłożyć wydatek na zakupy na 3 raty bez kosztów. Jeśli jednak myślisz o rozłożeniu na większą liczbę rat, warto sprawdzić inne oferty, gdyż oprocentowanie rat jest na najwyższym możliwym poziomie dopuszczalnym w prawie. Przed zakupami warto sprawdzić aktualną kwotę przyznanego limitu, aby nie być później niemile zaskoczonym przy finalizowaniu transakcji zakupu.

Zalety Allegro PayWady Allegro Pay
bezpłatne odroczenie na 30 dnibardzo wysokie oprocentowanie
bezpłatne rozłożenie na 3 raty (w Allegro Smart!)ograniczona liczba proponowanych wariantów spłaty
bez konieczności obsługi w banku, wszystko w jednym miejscuniski limit maksymalny, który nie jest stały i może ulegać zmianie
możliwość szybkiej spłaty, także kartą i BLIKIEMnie jest dostępne przy wszystkich zakupach ( m.in. nie wszystkie kategorie, Allegro Lokalnie, z dostawą elektroniczną)
Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE
BANKOWE
KONTA
OSOBISTE
KARTY
KREDYTOWE
KONTA
FIRMOWE
KREDYTY
GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA
KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE
I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.