Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
Co to za bank

Co to za bank? 11 banków lub firm pożyczkowych, o których mogłeś nie słyszeć.

Otrzymując oferty różnych banków możesz czasem zadawać sobie pytanie: co to za bank?

Oprócz dużych rozpoznawalnych banków ale też instytucji pożyczkowych, na rynku podmiotów finansowych obsługującym klientów indywidualnych (konsumentów) funkcjonuje znaczna grupa, o których nie miałeś pojęcia lub których nazwy nic nie mówią. Musisz wiedzieć, że nie zawsze nazwa sugerująca bank będzie oznaczać, że mamy do czynienia właśnie z taką formą prawną.

W zestawieniu znajdziesz banki, instytucje finansowe oraz pośredników kredytowych według poniższych kryteriów:

 • wyspecjalizowane w jednej branży;
 • oddziały zagranicznych instytucji finansowych;
 • firmy pożyczkowe przekształcone z banków;
 • należące do dużych koncernów niezwiązanych bezpośrednio z finansami i obsługujące tylko swoją markę;
 • o nic nie mówiącej nazwie.

Co to za bank?

Bank Nowy BFG S.A.

Bank Nowy BFG S.A. to instytucja pomostowa utworzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w ramach przeprowadzonej, w styczniu 2020 roku, przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (PBS). Przymusowa restrukturyzacja PBS była konieczna ze względu na zagrożenie upadłością. Przesłanką dla BFG było działanie w interesie publicznym. Oprócz oczywistego wpływu ewentualnej upadłości banku na wypłatę z gwarancji BFG depozytów klientów detalicznych, ważnym argumentem było duże zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego, którego zdeponowane środki nie są chronione gwarancjami.

Reklama

Do Banku Nowego BFG S.A. została więc przeniesiona wydzielona część PBS, w tym: depozyty i kredyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP. Bank Nowy BFG S.A. prowadzi rachunki na niezmienionych warunkach dla dotychczasowych klientów PBS. 

Warto wspomnieć, że przymusową restrukturyzacją objęty był również Idea Bank. W tym przypadku była to istniejąca instytucja, która zgodziła się to zrobić, Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao SA.

Cofidis

Cofidis S.A. Oddział w Polsce jest firmą pożyczkowo-leasingową obecną w kraju od 2016 roku po przejęciu portugalskiego banku Banco Banif Mais (działającego w Polsce od 2007 roku). Cofidis podlega nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego a głównym akcjonariuszem grupy jest francuski bank Credit Mutuel. Firma jest zarejestrowana w rejestrze instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego pod numerem RIP000457.

Działalność Cofidis w Polsce opiera się na finansowaniu zakupu pojazdów, jednak obecnie wchodzi również na rynek kredytów gotówkowych. W odróżnieniu od banków samochodowych możliwe jest sfinansowanie pojazdu każdej marki (nowych i używanych) a oferta jest również dostępna w komisach i u dealerów.

Adres siedziby:
Cofidis S.A. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
ul. Domaniewska 39A
02-672 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.cofidis.pl/

FCA Bank

FCA Bank to “bank samochodowy”, zajmujący się finansowaniem zakupu samochodów marki Fiat i innych wchodzących w skład grupy (Alfa Romeo, Abarth, Fiat Professional, Jeep). Skrót FCA pochodzić może od Fiat Credit Agricole lub firmy Fiat Chrysler Automobiles. 

FCA Bank swoją działalność prowadził od 1998 roku pod nazwą FCA-Group Bank Polska S.A. Od początku 2020 r. działa jako oddział FCA Bank S.p.A S.A. Oddział w Polsce (oddział włoskiego FCA Bank S.p.A. po dokonanym połączeniu). FCA Bank S.p.A to joint venture Fiat Chrysler Automobiles i banku Credit Agricole. Obecnie grupa Fiata należy do grupy Stellantis, razem z markami Peugoet, Citroen, DS i Opel, dla których finansowania udziela PSA Finance (opis w dalszej części).

Reklama

Udzielanie kredytów odbywa się za pośrednictwem dealerów.

Adres siedziby oddziału banku:
FCA Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
al. Wyścigowa 6
02-681 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.fcabank.pl/

FCE Bank

Pod nazwą FCE Bank kryje się kolejny “bank samochodowy”, tym razem spod znaku “błękitnego owalu”, czyli marki Ford. Nazwa FCE to skrót od Ford Credit Europe. Bank zajmował się od 1997 roku udzielaniem kredytów na zakup samochodów tej marki oraz w pewnym okresie innych marek koncernu jak Volvo, Jaguar i Land Rover. Do 2016 roku działał jako FCE Bank Polska SA a od 2016 działa jako FCE Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (oddział brytyjskiego FCE Bank plc po dokonanym połączeniu).

Bank nie prowadzi już działalności w postaci udzielania nowych kredytów. W związku z Brexitem uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działalność jako oddział banku zagranicznego ale wyłącznie w zakresie obsługi udzielonych kredytów na podstawie umów zawartych do dnia 1 kwietnia 2019 r.

Od kwietnia 2019 do końca stycznia 2020 roku finansowaniem zakupu samochodów marki Ford zajmowała się firma pożyczkowa Ford Credit Poland Sp. z o.o. Obecnie Ford przeniósł finansowanie do BNP Paribas Bank Polska.

Adres siedziby oddziału banku:
FCE Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
Marynarska Business Park
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.ford.pl/finansowanie/

Ikano Bank

Ikano Bank to bank należący do grupy spółek, których właścicielem jest rodzina Kamprad, czyli właściciele sieci sklepów IKEA. W Polsce działa od 2010 roku, od 2015 roku jako Ikano Bank AB (publ) SA Oddział w Polsce. Ikano Bank AB (publ) jest instytucją kredytową zarejestrowaną w Szwecji działającą pod nadzorem szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego („Finansinspektionen”), za wyjątkiem wskazanych w decyzji przez Komisję Nadzoru Finansowego szczegółowych warunków prowadzenia działalności na terenie kraju.

Ikano Bank prowadzi w Polsce działalność kredytową w zakresie:

Reklama
 • sprzedaży ratalnej w sklepach sieci IKEA w postaci:
  • kredytu ratalnego, 
  • karty kredytowej 
 • kredytu gotówkowego na dowolny cel udzielanego poprzez pośredników finansowych Grupa ANG lub Notus Finanse.

Wkrótce zaproponuje kredyt na sfinansowanie paneli fotowoltaicznych “Energii Słonecznej dla domu”.

Adres siedziby oddziału banku:
Ikano Bank AB (publ) Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
Strona internetowa:
https://ikanobank.pl/

InBank

InBank działa w Polsce od 2017 roku jako AS Inbank S.A. – Oddział w Polsce. Jest instytucją utworzoną za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych „Finantsinspektioon”, oprócz określonych w decyzji przez Komisji Nadzoru Finansowego warunków prowadzenia działalności oddziału w Polsce.

Ze względu na obsługę online wszystkich produktów, do zawarcia umowy, wymagane jest posiadanie konta w innym banku w celu wykonania przelewu weryfikacyjnego, w celu weryfikacji tożsamości.

InBank oferuje w swojej ofercie w Polsce zarówno produkty depozytowe jak i kredytowe. Rachunki InBanku w Polsce prowadzi Santander Bank Polska.

Oferta lokat terminowych jest jedną z najlepszych ofert na rynku, bez konieczności zakładania konta. Lokaty można zakładać od 5000 zł do 50000 zł