Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
Kody MCC – płatności kartą

Kody MCC – płatności kartą

Czym są kody MCC – definicja?

Kody MCC (ang. Merchant Category Code) to czterocyfrowe oznaczenie nadawane przez organizacje kart płatniczych (MasterCard, VISA) przypisane do danego sprzedawcy akceptującego płatności kartą i określa branżę przeważającej działalności.

Każdy punkt przyjmujący płatności kartami płatniczymi ma przypisany kod prowadzonej działalności. Inny kod MCC znajdzie się w terminalu małego sklepu spożywczego, supermarketu, apteki, stacji paliw lub fryzjera. Część kodów jest przypisana do konkretnych firm. Dotyczy to przede wszystkim linii lotniczych.

Nie tylko terminale płatnicze w sklepach, czy punktach usługowych posiadają przypisane odpowiednie kody MCC. Podobnie wygląda sytuacja przy płatnościach internetowych. Każda internetowa bramka płatnicza lub firmy zajmujące się przekazami pieniężnymi mają przypisany swój kod MCC. Przykładowo platforma Moje Usługi posiada kod MCC 4900, Revolut i TransferWire kod MCC 4829.

Do czego służą kody MCC?

Kody MCC mają kilka zastosowań i używane są do:

Reklama
  • weryfikacji rodzaju płatności kartą – bank może weryfikować płatności i stosować dodatkowe opłaty np. wobec transakcji w kasynach oraz zakładach bukmacherskich (kod 7995) lub traktować niektóre internetowe przekazy pieniężne jako transakcje gotówkowe (kod 4829 lub 6012);
  • weryfikacji warunków promocji bankowych – w warunkach otrzymania nagrody za założenie konta z kartą lub zawarcia umowy o kartę kredytową może być wymagane wykonanie określonej liczby lub wartości transakcji z jednoczesnym wykluczeniem niektórych ich rodzajów;
  • weryfikacji programów moneyback – w ramach zwrotów za transakcje wykonane kartą bank może określić wybraną grupę punktów sprzedaży, za które będzie zwracał część wydanej kwoty, np. ograniczając je do stacji paliw, restauracji, sklepów odzieżowych i obuwniczych lub też wykluczać pewną grupę takich punktów – szczegóły dotyczące moneybacku znajdziesz pod tym linkiem;
  • profilowania klientów m.in. ich nawyków zakupowych: gdzie, za jaką kwotę i jak często robimy zakupy. Przykładem są dostępne w niektórych bankach zestawienia miesięcznych wydatków z podziałem na żywność, ubrania, rachunki, wypoczynek, itp. Dzięki kodom MCC banki mogą również prowadzić kampanie promocyjne skierowane do wybranej grupy klientów, określonej na podstawie przeprowadzonych analiz.

Czy kody MCC ustawione w terminalach są poprawne?

Niestety bywa, że kody MCC niekoniecznie odpowiadają, jak nam się wydaje, rzeczywistej kategorii sklepu. Wynika to z tego, że dany sprzedawca może prowadzić działalność w kilku branżach lub też zmienił ostatnio branżę ale nie zmieniał terminala płatniczego. Zdarzyło mi się robić zakupy w piekarni, która posiada terminale z kodem jak dla restauracji. Dzięki temu udało mi się uzyskać dodatkowy moneyback w banku premiującym właśnie transakcje w tej kategorii.

Może to niestety działać w drugą stronę i transakcja, która wydaje się, że spełnia warunki nie zostanie zaliczona. Banki w regulaminach jednoznacznie wskazują na kody MCC jako jedyną weryfikację branży i reklamacje z tytułu niepoprawnego kodu MCC nie są uwzględniane.

Jak zweryfikować kod MCC transakcji kartą?

Niestety zweryfikowanie kodu MCC płatności wykonanej kartą nie jest łatwe. Nie znajdziesz na wydruku potwierdzenia płatności w sklepie. Sprzedawcy często również nie wiedzą jaki kod został zapisany w ich terminalu.

W większości banków kod MCC nie widnieje na wyciągach bankowych. W dobrej sytuacji są klienci Alior Banku, który udostępnia kod MCC w bankowości internetowej, w szczegółach płatności każdej rozliczonej transakcji.

Chociaż jest to uciążliwe, możesz również uzyskać informację o kodzie MCC konkretnej transakcji dzwoniąc na infolinię banku. Pracownicy banku posiadają dostęp do takiej informacji ale dopiero po rozliczeniu danej transakcji. Jeśli transakcja posiada status blokady na rachunku, oznacza to, że nie została rozliczona przez organizację płatniczą i bank nie otrzymał jeszcze informacji o kodzie MCC.

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych kodów ze zweryfikowanymi przykładami sklepów.

Reklama
jak zmienić korzyści w alior banku
Kody MCC - płatności kartą 2

Przykładowe kody MCC

Korzystając z poniższej listy miej na uwadze, że kod MCC może być błędnie ustawiony w terminalu.

3005
British Airways

3007
Air France

3008
Lufthansa

3010
Linie lotnicze KLM

Reklama