W którym banku znajdę bezpłatne konto firmowe w 2023?

Podobnie jak w przypadku kont osobistych banki w 2021 roku podnoszą opłaty i prowizje dla kont firmowych. Różnica jest taka, że w wielu bankach prowizji i opłat nie da się już uniknąć nawet zapewniając wysokie wpływy na konto lub wykonując transakcje kartą. W takim razie, gdzie znajdę bezpłatne konto firmowe w 2022?

W poniższym wpisie zajmuję się przede wszystkim kontami firmowymi dla osób prowadzących działalność gospodarczą czyli podmiotów, które figurują w CEiDG.

Kolejne banki podnoszą opłaty za swoje konta firmowe. Niestety w niektórych bankach opłata za prowadzenie konta sięga już 10 złotych a nawet 29 złotych w przypadku podstawowych kont firmowych (ale opłaty dla droższych kont sięgają już 40 złotych). Coraz trudniej jest znaleźć na rynku bezpłatne konto firmowe w 2022, które będzie spełniało wymogi klientów oczekujących łatwych do zapamiętania i spełnienia warunków.

Podobnie jak w przypadku kont osobistych banki ustanawiają coraz wyższe wymagania szczególnie uwzględniając osoby załatwiające większość spraw w placówkach bankowych, także korzystających z bankomatów. Wprowadzając wyższe opłaty i prowizje nakłaniają do korzystania z bankowości elektronicznej, w której opłaty i prowizje są na dużo niższym poziomie lub są bezpłatne.

Reklama

Wybierając odpowiednie konto firmowe warto dopasować je do profilu swojej działalności uwzględniając również przewidywany rozwój firmy w przyszłości a co za tym idzie konieczność korzystania z usług banku także w zakresie, w którym obecnie nie jest używane.

Postanowiłem przygotować zestawienie popularnych kont firmowych, które są bezpłatne lub opłaty są niewysokie i łatwo ich uniknąć. W poniższym zestawieniu należy zwrócić uwagę na ostatnią zmianę tabeli opłat i prowizji, a gdy zmiana nastąpiła niedawno daje to szanse, że tak szybko nie ulegnie zmianie.

Warto jednak przyjrzeć się również kilku promocjom oferowanym przez banki. Należy założyć, że kolejne banki będą podnosić opłaty za oferowane konta firmowe. Kilka banków, w ramach promocji, gwarantuje wszystkie a na pewno te najważniejsze usługi za darmo przez okres 2 lat. Oczywiście, po okresie promocji opłaty i prowizje będą pobierane zgodnie z obowiązującą wtedy tabelą opłat i prowizji. W ramach promocji można uzyskać dodatkową premię.

1. Nest Bank – BIZnest Konto

Po przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, całkowicie i bezwarunkowo bezpłatne konto firmowe oraz podstawowe opłaty i prowizje proponuje wyłącznie Nest Bank.

Nest Bank od dawna plasuje się w czołówkach rankingów kont. Swoją ofertę reklamuje jako 6 razy 0 złotych. I w sumie jako jeden z niewielu banków może to robić z czystym sumieniem. Aby mówić o bezpłatnym koncie należy jednak pamiętać by z dala trzymać się od oddziału banku. Za darmo otrzymamy prowadzenie pierwszego rachunku, przelewy internetowe (bez kosztów smsów autoryzacyjnych), wpłaty i wypłaty w bankomatach Euronet oraz BLIKIEM we wszystkich innych w Polsce, korzystnie z pierwszej karty debetowej do konta. Konto jest bezpłatne ale nie można tu liczyć na dodatkowe premie za założenie konta.

Jedyną niepewnością jest czy takie warunki zostaną utrzymane przez dłuższy czas. Ostatnia zmiana tabeli opłaty i prowizji miała miejsce 15 grudnia 2020 roku.

Reklama
Nest Bank
BIZNest Konto

OPŁATA ZA KONTO PODSTAWOWE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł

OPŁATA ZA KONTO POMOCNICZE

MINIMALNA

10 zł

MAKSYMALNA

Reklama
10 zł

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

Reklama
6 zł
0 zł – bankomaty Euronet oraz BLIKIEM ze wszystkich bankomatów

PRZELEWY INTERNETOWE

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY DO ZUS I US

0 zł / 10 zł
0 zł – przelewy zlecane przez bankowość internetową lub mobilną

2. iKonto Biznes w Alior Banku

Obecnie jedno z lepszych darmowych kont firmowych na rynku dla osób, które nie będą wykonywać zbyt wielu operacji (ograniczenie liczby bezpłatnych). Zwróć uwagę na opłatę za użytkowanie karty do konta jeśli nie będą wykonane min. 4 transakcje w miesiącu. Pomimo tej opłaty, ze względu na w miarę łagodny warunek zwolnienia z opłaty, umieściłem to konto firmowe na drugim miejscu rankingu.

Każda pierwsza wypłata w miesiącu z bankomatów sieci Euronet oraz Planet Cash jest za darmo. Kolejne to już koszt 5 zł. Udogodnieniem jest również 1 bezpłatny przelew natychmiastowy. Przelewy internetowe są bezpłatne. Nie zapłacisz za pierwsze 10 kodów sms autoryzujących transakcje. Bank pobiera dosyć wysokie opłaty za obsługę w oddziałach.

Dodatkowo wartym zaznaczenia atutem konta jest obowiązująca promocja. Pomimo, że do zdobycia jest aż do 1500 złotych to jest to praktycznie niemożliwe. Przez pierwsze miesiące korzystania z konta realnie możliwe jest otrzymanie miesięcznie ok. 50 zł.

Niestety tabela opłat i prowizji nie była zmieniana od 1 maja 2020 roku. To niestety wróży zmiany w niezbyt dalekiej perspektywie czasu.

Alior Bank
iKonto Biznes

OPŁATA ZA KONTO PODSTAWOWE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

0 zł

OPŁATA ZA KONTO POMOCNICZE

MINIMALNA

8 zł

MAKSYMALNA

8 zł

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

8 zł
0 zł – wymagane wykonanie min. 4 transakcji w miesiącu

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

3% min. 5 zł
0 zł – 2 wypłaty w miesiącu, pierwsza wypłata z bankomatów sieci Euronet oraz sieci Planet Cash, kolejne 5 zł

PRZELEWY INTERNETOWE

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

PRZELEWY DO ZUS I US

0 zł / 20 zł
0 zł przez internet

3. Konto Godne Polecenia dla firm w Santander Bank Polska

Trzecie miejsce w rankingu zajął Santander Bank Polska z kontem Godnym Polecenia dla firm. W przypadku tego konta opłaty są dosyć wysokie ale właśnie w ramach promocji otrzymujemy przez 24 miesiące bezpłatne konto firmowe, kartę, przelewy internetowe, bankomaty, bezpłatne kody autoryzacyjne i 10 bezpłatnych przelewów natychmiastowych.

Jak wyglądają koszty po tym okresie? 200 złotych to kwota przelewu do ZUS, który musisz wykonać po okresie promocji aby nie zapłacić opłaty za konto, która wynosi 25 złotych. Karta kosztuje 7 złotych jak nie wydasz nią 400 złotych. Wypłata z innych niż Santander bankomatów to koszt 3,5% kwoty wypłaty – min. 5 złotych. Za 15 przelewów internetowych w miesiącu nie zapłacisz ale jeśli potwierdzasz je kodem sms to zapłacisz za każdy 20 groszy.

Dodatkowa promocja pozwala zgarnąć sporą kwotę w przypadku wykonywania wielu transakcji kartą do konta. Dobra oferta konta firmowego dla osób, które będą wykonywać wiele transakcji, biorąc pod uwagę również koszt obsługi karty w kolejnych latach.

Santander Bank Polska
Konto Godne Polecenia dla firm

OPŁATA ZA KONTO PODSTAWOWE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

25 zł

OPŁATA ZA KONTO POMOCNICZE

MINIMALNA

25 zł

MAKSYMALNA

25 zł

OPŁATA ZA KARTĘ

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

7 zł
0 zł jeśli wykonano transakcje kartą na kwotę min. 400 zł miesięcznie (wykluczone transakcje QuasiCash)

BANKOMATY W POLSCE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

3,5% min. 5 zł
0 zł – zwolnienie z opłaty w ramach promocji

PRZELEWY INTERNETOWE

0 zł / 1,30 zł
0 zł – zwolnienie z opłaty w ramach promocji, inaczej pierwszych 10 przelewów z konta podstawowego w miesiącu, 0,50 zł za Przelew24

PRZELEWY DO ZUS I US

0 zł
bezwarunkowo bezpłatne

4. mKonto Biznes Standard w mBanku

mBank proponuje trzy warianty kont firmowych. Najpopularniejszym jest wariant Standard. W tym przypadku w ramach promocji otrzymujemy przez 24 miesiące bezpłatne przelewy internetowe, kartę, bankomaty, bezpłatne kody autoryzacyjne. Po okresie promocyjnym opłaty 19 złotych za konto unikniesz wykonując w miesiącu jeden przelew do ZUS. Kwestia opłat za kartę jest bardziej skomplikowana. Nie zapłacisz za korzystanie z karty przez pierwsze 24 miesiące ale później bez względu na to czy wykonasz transakcje na kwotę min. 500 złotych zapłacisz miesięcznie 5 złotych opłaty. Jeśli tych transakcji nie wykonasz opłata wyniesie 7 złotych. Wypłaty z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet, Santander Bank Polska w okresie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy są bezpłatne. Wszelkie inne wypłaty to koszt 3,5% kwoty transakcji ale nie mniej niż 5 zł. Za każdy przelew internetowy po okresie promocji zapłacisz 1,50 zł.

mBank
mBiznes Konto Standard

OPŁATA ZA KONTO PODSTAWOWE

MINIMALNA

0 zł

MAKSYMALNA

19 zł

OPŁATA ZA KONTO POMOCNICZE