Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

5 najlepszych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – wrzesień 2022

Średni wskaźnik zmiany oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych na blogu Bankowe ABC
listopad 2021 r.1,25%
grudzień 2021 r.1,43%
styczeń 2022 r.1,54%
luty 2022 r.1,79%
marzec 2022 r.1,95%
kwiecień 2022 r.2,39%
maj 2022 r.2,90%
czerwiec 2022 r.4,24%
lipiec 2022 r.4,90%
sierpień 2022 r.5,39%
wrzesień 2022 r.5,85%

Wrzesień to kolejny wzrost oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Średnia dla ofert oszczędnościowych banków na blogu to 5,85% wobec 5,39% na początku sierpnia (obliczam na podstawie ofert opisywanych na blogu w porównywarce lokat i kont oszczędnościowych). Jest jedna oferta z oprocentowaniem na poziomie 8,0% w skali roku i kilka z oprocentowaniem 7,5% i 7,0%. Ranking 5 najlepszych krótkoterminowych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – wrzesień 2022 to minimum 7,0% nawet w dużych bankach, które jeszcze niedawno odpychały klientów swoją ofertą 0,01%. W pierwszej piątce znalazły się wyłącznie oferty od 6,5% wzwyż (poprzednio 5,0%).

W zestawieniu pojawiają się tylko krótkoterminowe standardowe produkty oszczędnościowe. Co do zasady nie uwzględniam lokat progresywnych (oprocentowanie jest wyższe z każdym miesiącem oszczędzania), strukturyzowanych, łączonych z innymi produktami np. lokaty powiązane z koniecznością zakupu jednostek funduszu inwestycyjnego.

Zestawienie ma pomóc w porównaniu rynkowych ofert dla niewielkich lub średniej wielkości oszczędności, rzędu kilkunastu, może kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiadomo, że wolne środki można inwestować w inny sposób ale należy mieć na uwadze prostą ale zawsze aktualną zasadę, że większy zysk zawsze wiąże się z większym ryzykiem.

W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ STÓP PROCENTOWYCH PRZEZ RADĘ POLITYKI PIENIĘŻNEJ OFERTY KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH I LOKAT TERMINOWYCH ULEGAJĄ CZĘSTYM ZMIANOM. PRZED PODJĘCIEM DECYZJI NALEŻY DOKŁADNIE SPRAWDZIĆ AKTUALNĄ OFERTĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ BANKU. 

5 najlepszych kont oszczędnościowych – wrzesień 2022

Wypłaty z konta oszczędnościowego można dokonać w każdej chwili. Należy pamiętać, że w większości przypadków tylko pierwszy przelew będzie darmowy.

Wszystkie opisywane konta oszczędnościowe, aby uzyskać najwyższe oprocentowanie, wymagają wcześniej założenia konta osobistego w danym banku oraz często wykonywania określonych operacji (np. zapewnienia wpływu na rachunek bieżący, posiadania karty kredytowej).

Po zakończeniu oferty promocyjnej oprocentowanie spada do oprocentowania standardowego.

Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym
Konto oszczędnościowe
Getin Bank
7.5 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 29 września 2022 r.
Bonus za aktywność – Elastyczne Konto Oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe
Getin Bank
7.0 %
PRZEZ 12 MIES.
Promocja do 30 września 2022 r.
Nowe środki na Koncie Oszczędnościowym Profit
Konto oszczędnościowe
Bank Millennium
7.0 %
PRZEZ 2 MIES.
Promocja do 24 września 2022 r.
Bonus na start 2022 – Otwarte Konto Oszczędnościowe ING Bank
Konto oszczędnościowe
ING Bank
7.0 %
PRZEZ 4 MIES.
Promocja do 10 października 2022 r.
Konto Mega Oszczędnościowe oprocentowanie premiowe dla posiadaczy konta osobistego
Konto oszczędnościowe
Alior Bank
7.0 %
PRZEZ 4 MIES.
Promocja do 25 października 2022 r.

5 najlepszych lokat terminowych – wrzesień 2022

Przygotowując zestawienie lokat uwzględniłem lokaty krótko i średnioterminowe (do 6 m-cy), jako najbardziej dochodowe. Lokaty na dłuższe okresy wydają się mało atrakcyjne biorąc pod uwagę możliwe w ciągu kilku miesięcy podwyżki stóp procentowych, Wszystkie lokaty są oparte na oprocentowaniu stałym (niezmiennym w okresie trwania lokaty).

Pamiętaj, że po zakończeniu terminu lokaty promocyjnej, lokata jest odnawiana na warunkach oprocentowania standardowego, znacznie niższego, praktycznie zerowego.

Lokata Nest Witaj 6 m-cy
Lokata terminowa
Nest Bank
8.0 %
PRZEZ 6 MIES.
Lokata mobilna na dobry początek Credit Agricole 2022
Lokata terminowa
Credit Agricole
8.0 %
PRZEZ 9 MIES.
Lokata Facto na 3 m-ce
Lokata terminowa
BFF Bank
8.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Lokata Facto na 6 m-cy
Lokata terminowa
BFF Bank
8.0 %
PRZEZ 6 MIES.
Lokata na Nowe Środki 12 m-cy Getin Bank
Lokata terminowa
Getin Bank
8.0 %
PRZEZ 12 MIES.
Promocja do 29 września 2022 r.

Różnice pomiędzy lokatą terminową a kontem oszczędnościowym

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze cechy charakteryzujące konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Przed wyborem odpowiedniej oferty warto przez chwilę zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego rodzaju produktu dla siebie, zgodnie w własnymi oczekiwaniami.

Konto oszczędnościoweLokata terminowa
na czas nieokreślonyna czas określony (termin) zgodnie z umową
kapitalizacja na koniec każdego miesiąca (ewentualnie innego dnia w cyklach miesięcznych), rzadko kwartalnie lub na koniec okresu promocjikapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty
możliwość wpłaty i wypłaty w każdej chwili (na ogół tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna)brak możliwości wpłaty i wypłaty części lub całości środków
wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek do dnia wypłatyzerwanie lokaty skutkuje utratą wszystkich odsetek

Niestety obecnie obowiązujące w bankach oprocentowanie jest, delikatnie mówiąc, skromne. Inwestycja własnych nadwyżek finansowych, zarówno lokat jak i kont oszczędnościowych, nie zapewni zysku a jedynie pozwoli na ograniczenie utraty ich wartości przy coraz wyższej inflacji. 

Atrakcyjne stawki oprocentowania można uzyskać praktycznie wyłącznie przy zakładaniu konta osobistego (tzw. oferty „powitalne”) i praktycznie zawsze dotyczą tylko pierwszych trzech miesięcy inwestowania oszczędności (wyjątki stanowią oferty na okres sześciu miesięcy).

Zasady obliczania zysku z lokowania oszczędności

Stawki oprocentowania kont oszczędnościowych czy też lokat terminowych podawane są przez banki w skali roku, dlatego ustalając efektywne oprocentowanie należy uwzględnić faktyczny okres utrzymywania środków na koncie lub lokacie (według zestawienia lokat, do 6 m-cy).

Przy wyliczaniu zysku na czysto należy uwzględnić również tzw. „podatek Belki”, czyli pomniejszyć zysk wynikający z naliczonych odsetek o 19 %. Podatek jest potrącany przez bank i pomniejsza kwotę wypłaconych odsetek.

Wyliczenie odsetek od lokaty

Prosty kalkulator odsetek uwzględniający podatek znajdziesz na stronie PRZYDATNE KALKULATORY FINANSOWE.

Do wyliczeń przyjęta została liczba 365 jako liczba dni w roku (część banków uwzględnia 360 dni).

Gwarancja depozytów

Zgodnie z zasadami gwarantowania depozytów, określonymi w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, wszystkie posiadane środki na kontach oszczędnościowych i lokatach terminowych, w bankach krajowych i SKOK-ach, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do kwoty stanowiącej równowartość 100 000 Euro. Środki zgromadzone w oddziałach banków zagranicznych z siedzibą w krajach Unii Europejskiej, w ramach przepisów unijnych, są gwarantowane w takiej samej wysokości przez odpowiedniki BFG w kraju siedziby głównej banku. Szczegóły we wpisie.


PEŁNE ZESTAWIENIE LOKAT I KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH 2022

Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.