5 najlepszych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – listopad 2023

Listopad 2023 roku to… kolejne, tym razem znaczące obniżki oprocentowania praktycznie w każdym z banku. Czy to koniec kolejnych obniżek wśród banków? Nie.

Średnia dla ofert oszczędnościowych banków na blogu spadło znacznie w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosi 5,53% wobec 5,80% (obliczam na podstawie ofert opisywanych na blogu w porównywarce lokat i kont oszczędnościowych). Ranking 5 najlepszych krótkoterminowych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – październik 2023 to maksymalnie 8,0% ale tylko dla nowych klientów w jednym banku na niskie kwoty i do 7,1% w kilku bankach. Warto się spieszyć z decyzją, ponieważ 7,0% jest już wyjątkiem.

W zestawieniu pojawiają się tylko krótkoterminowe standardowe produkty oszczędnościowe. Co do zasady nie uwzględniam lokat progresywnych (oprocentowanie jest wyższe z każdym miesiącem oszczędzania), strukturyzowanych, łączonych z innymi produktami np. lokaty powiązane z koniecznością zakupu jednostek funduszu inwestycyjnego.

Zestawienie ma pomóc w porównaniu rynkowych ofert dla niewielkich lub średniej wielkości oszczędności, rzędu kilkunastu, może kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiadomo, że wolne środki można inwestować w inny sposób ale należy mieć na uwadze prostą ale zawsze aktualną zasadę, że większy zysk zawsze wiąże się z większym ryzykiem.

Reklama

W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ STÓP PROCENTOWYCH PRZEZ RADĘ POLITYKI PIENIĘŻNEJ OFERTY KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH I LOKAT TERMINOWYCH ULEGAJĄ CZĘSTYM ZMIANOM. PRZED PODJĘCIEM DECYZJI NALEŻY DOKŁADNIE SPRAWDZIĆ AKTUALNĄ OFERTĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ BANKU. 

5 najlepszych kont oszczędnościowych – listopad 2023

Wypłaty z konta oszczędnościowego można dokonać w każdej chwili. Należy pamiętać, że w większości przypadków tylko pierwszy przelew będzie darmowy.

Wszystkie opisywane konta oszczędnościowe, aby uzyskać najwyższe oprocentowanie, wymagają wcześniej założenia konta osobistego w danym banku oraz często wykonywania określonych operacji (np. zapewnienia wpływu na rachunek bieżący, posiadania karty kredytowej).

Po zakończeniu oferty promocyjnej oprocentowanie spada do oprocentowania standardowego.

Nest Konto Oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe
Nest Bank
7.1 %
PRZEZ 3 MIES.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Rachunek Moje Cele w mBanku
Konto oszczędnościowe
mBank
7.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 7 maja 2024 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym
Konto oszczędnościowe
VeloBank (d. Getin Bank)
7.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 10 grudnia 2023 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Konto Nest Twoje Cele
Konto oszczędnościowe
Nest Bank
6.9 %
PRZEZ 3 MIES.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Nowe środki na Koncie Oszczędnościowym Profit
Konto oszczędnościowe
Bank Millennium
6.5 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 15 grudnia 2023 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

5 najlepszych lokat terminowych – listopad 2023

Przygotowując zestawienie lokat uwzględniłem lokaty krótko i średnioterminowe (do 6 m-cy), jako najbardziej dochodowe. Lokaty na dłuższe okresy wydają się mało atrakcyjne biorąc pod uwagę możliwe w ciągu kilku miesięcy podwyżki stóp procentowych, Wszystkie lokaty są oparte na oprocentowaniu stałym (niezmiennym w okresie trwania lokaty).

Pamiętaj, że po zakończeniu terminu lokaty promocyjnej, lokata jest odnawiana na warunkach oprocentowania standardowego, znacznie niższego, praktycznie zerowego.

Reklama
Lokata Nest Witaj 6 m-cy
Lokata terminowa
Nest Bank
7.1 %
PRZEZ 6 MIES.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Lokata Mobilna na Start VeloBank
Lokata terminowa
VeloBank (d. Getin Bank)
7.0 %
PRZEZ 2 MIES.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Lokata Lubię to Polecam Banku Millennium
Lokata terminowa
Bank Millennium
7.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 22 marca 2024 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Lokata powitalna Citgold Citi Handlowy
Lokata terminowa
Citi Handlowy
7.0 %
PRZEZ 6 MIES.
Promocja do 14 grudnia 2023 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Lokata z Żubrem Pekao SA – Lokuj z Żubrem
Lokata terminowa
Bank Pekao SA
7.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 30 listopada 2023 r.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Średni wskaźnik zmiany oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych na blogu Bankowe ABCOprocentowanie
listopad 2021 r.1,25%
grudzień 2021 r.1,43%
styczeń 2022 r.1,54%
luty 2022 r.1,79%
marzec 2022 r.1,95%
kwiecień 2022 r.2,39%
maj 2022 r.2,90%
czerwiec 2022 r.4,24%
lipiec 2022 r.4,90%
sierpień 2022 r.5,39%
wrzesień 2022 r.5,85%
październik 2022 r.6,23%
listopad 2022 r.6,61%
grudzień 2022 r.6,88%
styczeń 2023 r.6,97%
luty 2023 r.6,85%
marzec 2023 r.6,72%
kwiecień 2023 r.6,70%
maj 2023 r.6,66%
czerwiec 2023 r.6,64%
lipiec 2023 r.6,65%
sierpień 2023 r.6,62%
wrzesień 2023 r.6,50%
październik 2023 r.5,80%
listopad 2023 r.5,53%

Różnice pomiędzy lokatą terminową a kontem oszczędnościowym

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze cechy charakteryzujące konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Przed wyborem odpowiedniej oferty warto przez chwilę zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego rodzaju produktu dla siebie, zgodnie w własnymi oczekiwaniami.

Konto oszczędnościoweLokata terminowa
na czas nieokreślonyna czas określony (termin) zgodnie z umową
kapitalizacja na koniec każdego miesiąca (ewentualnie innego dnia w cyklach miesięcznych), rzadko kwartalnie lub na koniec okresu promocjikapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty
możliwość wpłaty i wypłaty w każdej chwili (na ogół tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna)brak możliwości wpłaty i wypłaty części lub całości środków
wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek do dnia wypłatyzerwanie lokaty skutkuje utratą wszystkich odsetek

Niestety obecnie obowiązujące w bankach oprocentowanie jest, delikatnie mówiąc, skromne. Inwestycja własnych nadwyżek finansowych, zarówno lokat jak i kont oszczędnościowych, nie zapewni zysku a jedynie pozwoli na ograniczenie utraty ich wartości przy coraz wyższej inflacji. 

Atrakcyjne stawki oprocentowania można uzyskać praktycznie wyłącznie przy zakładaniu konta osobistego (tzw. oferty „powitalne”) i praktycznie zawsze dotyczą tylko pierwszych trzech miesięcy inwestowania oszczędności (wyjątki stanowią oferty na okres sześciu miesięcy).

Zasady obliczania zysku z lokowania oszczędności

Stawki oprocentowania kont oszczędnościowych czy też lokat terminowych podawane są przez banki w skali roku, dlatego ustalając efektywne oprocentowanie należy uwzględnić faktyczny okres utrzymywania środków na koncie lub lokacie (według zestawienia lokat, do 6 m-cy).

Przy wyliczaniu zysku na czysto należy uwzględnić również tzw. „podatek Belki”, czyli pomniejszyć zysk wynikający z naliczonych odsetek o 19 %. Podatek jest potrącany przez bank i pomniejsza kwotę wypłaconych odsetek.

Wyliczenie odsetek od lokaty

Prosty kalkulator odsetek uwzględniający podatek znajdziesz na stronie PRZYDATNE KALKULATORY FINANSOWE.

Reklama

Do wyliczeń przyjęta została liczba 365 jako liczba dni w roku (część banków uwzględnia 360 dni).

Gwarancja depozytów

Zgodnie z zasadami gwarantowania depozytów, określonymi w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, wszystkie posiadane środki na kontach oszczędnościowych i lokatach terminowych, w bankach krajowych i SKOK-ach, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do kwoty stanowiącej równowartość 100 000 Euro. Środki zgromadzone w oddziałach banków zagranicznych z siedzibą w krajach Unii Europejskiej, w ramach przepisów unijnych, są gwarantowane w takiej samej wysokości przez odpowiedniki BFG w kraju siedziby głównej banku. Szczegóły we wpisie.


PEŁNE ZESTAWIENIE LOKAT I KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH 2023

W nawiązaniu do art. 7 pkt 11a ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym informuję, iż podawane wyniki wyszukiwania zawierają odnośniki do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną ze stron, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie. W odpowiedzi na internetowe wyszukiwanie konsumenta, uzyskane wyniki (domyślnie sortowane według wysokości oprocentowania), nie są tworzone w celu uzyskania wyższego plasowania produktów.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE
BANKOWE
KONTA
OSOBISTE
KARTY
KREDYTOWE
KONTA
FIRMOWE
KREDYTY
GOTÓWKOWE