Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

5 najlepszych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – maj 2023

Czerwiec 2023 roku to… niewielkie obniżki oprocentowania. Czy to koniec kolejnych obniżek wśród dużych banków? Nie.

Średnia dla ofert oszczędnościowych banków na blogu pierwszy raz jest niższa niż w poprzednim miesiącu i wynosi 6,66% wobec 6,70% (obliczam na podstawie ofert opisywanych na blogu w porównywarce lokat i kont oszczędnościowych). Ranking 5 najlepszych krótkoterminowych kont oszczędnościowych i lokat bankowych – czerwiec 2023 to nadal jeszcze 8,0% nawet w dużych bankach, ale można też znaleźć perełki w postaci 8,5%, a nawet 10%, niestety przy spełnieniu dodatkowych warunków. Warto się spieszyć z decyzją, ponieważ wkrótce pewnie 7,0% stanie się standardem.

W zestawieniu pojawiają się tylko krótkoterminowe standardowe produkty oszczędnościowe. Co do zasady nie uwzględniam lokat progresywnych (oprocentowanie jest wyższe z każdym miesiącem oszczędzania), strukturyzowanych, łączonych z innymi produktami np. lokaty powiązane z koniecznością zakupu jednostek funduszu inwestycyjnego.

Zestawienie ma pomóc w porównaniu rynkowych ofert dla niewielkich lub średniej wielkości oszczędności, rzędu kilkunastu, może kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiadomo, że wolne środki można inwestować w inny sposób ale należy mieć na uwadze prostą ale zawsze aktualną zasadę, że większy zysk zawsze wiąże się z większym ryzykiem.

Reklama

W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ STÓP PROCENTOWYCH PRZEZ RADĘ POLITYKI PIENIĘŻNEJ OFERTY KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH I LOKAT TERMINOWYCH ULEGAJĄ CZĘSTYM ZMIANOM. PRZED PODJĘCIEM DECYZJI NALEŻY DOKŁADNIE SPRAWDZIĆ AKTUALNĄ OFERTĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ BANKU. 

5 najlepszych kont oszczędnościowych – czerwiec 2023

Wypłaty z konta oszczędnościowego można dokonać w każdej chwili. Należy pamiętać, że w większości przypadków tylko pierwszy przelew będzie darmowy.

Wszystkie opisywane konta oszczędnościowe, aby uzyskać najwyższe oprocentowanie, wymagają wcześniej założenia konta osobistego w danym banku oraz często wykonywania określonych operacji (np. zapewnienia wpływu na rachunek bieżący, posiadania karty kredytowej).

Po zakończeniu oferty promocyjnej oprocentowanie spada do oprocentowania standardowego.

Konto oszczędnościowe Plus PKO BP
Konto oszczędnościowe
PKO BP
8.5 %
PRZEZ 2 MIES.
Promocja do 29 czerwca 2023 r.
Nest Konto Oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe
Nest Bank
8.25 %
PRZEZ 3 MIES.
Rachunek Moje Cele w mBanku
Konto oszczędnościowe
mBank
8.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 27 września 2023 r.
Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym
Konto oszczędnościowe
VeloBank (d. Getin Bank)
8.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Promocja do 17 lipca 2023 r.
Konto oszczędnościowe VeloSkarbonka VeloBank
Konto oszczędnościowe
VeloBank (d. Getin Bank)
8.0 %

5 najlepszych lokat terminowych – czerwiec 2023

Przygotowując zestawienie lokat uwzględniłem lokaty krótko i średnioterminowe (do 6 m-cy), jako najbardziej dochodowe. Lokaty na dłuższe okresy wydają się mało atrakcyjne biorąc pod uwagę możliwe w ciągu kilku miesięcy podwyżki stóp procentowych, Wszystkie lokaty są oparte na oprocentowaniu stałym (niezmiennym w okresie trwania lokaty).

Pamiętaj, że po zakończeniu terminu lokaty promocyjnej, lokata jest odnawiana na warunkach oprocentowania standardowego, znacznie niższego, praktycznie zerowego.

Reklama
Lokata mobilna na dobry początek Credit Agricole
Lokata terminowa
Credit Agricole
8.5 %
PRZEZ 6 MIES.
Lokata Mobilna na Start VeloBank (Getin Bank)
Lokata terminowa
VeloBank (d. Getin Bank)
8.0 %
PRZEZ 2 MIES.
Lokata Nest Witaj 6 m-cy
Lokata terminowa
Nest Bank
8.0 %
PRZEZ 6 MIES.
Inbank Lokata na Start na 3 miesiące
Lokata terminowa
Inbank
8.0 %
PRZEZ 3 MIES.
Lokata na Nowe Środki VeloBank – 2 m-ce
Lokata terminowa
VeloBank (d. Getin Bank)
7.5 %
PRZEZ 2 MIES.
Promocja do 12 czerwca 2023 r.
Średni wskaźnik zmiany oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych na blogu Bankowe ABC
listopad 2021 r.1,25%
grudzień 2021 r.1,43%
styczeń 2022 r.1,54%
luty 2022 r.1,79%
marzec 2022 r.1,95%
kwiecień 2022 r.2,39%
maj 2022 r.2,90%
czerwiec 2022 r.4,24%
lipiec 2022 r.4,90%
sierpień 2022 r.5,39%
wrzesień 2022 r.5,85%
październik 2022 r.6,23%
listopad 2022 r.6,61%
grudzień 2022 r.6,88%
styczeń 2023 r.6,97%
luty 2023 r.6,85%
marzec 2023 r.6,72%
kwiecień 2023 r.6,70%
maj 2023 r.6,66%
czerwiec 2023 r.6,64%

Różnice pomiędzy lokatą terminową a kontem oszczędnościowym

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze cechy charakteryzujące konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Przed wyborem odpowiedniej oferty warto przez chwilę zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego rodzaju produktu dla siebie, zgodnie w własnymi oczekiwaniami.

Konto oszczędnościoweLokata terminowa
na czas nieokreślonyna czas określony (termin) zgodnie z umową
kapitalizacja na koniec każdego miesiąca (ewentualnie innego dnia w cyklach miesięcznych), rzadko kwartalnie lub na koniec okresu promocjikapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty
możliwość wpłaty i wypłaty w każdej chwili (na ogół tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna)brak możliwości wpłaty i wypłaty części lub całości środków
wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek do dnia wypłatyzerwanie lokaty skutkuje utratą wszystkich odsetek

Niestety obecnie obowiązujące w bankach oprocentowanie jest, delikatnie mówiąc, skromne. Inwestycja własnych nadwyżek finansowych, zarówno lokat jak i kont oszczędnościowych, nie zapewni zysku a jedynie pozwoli na ograniczenie utraty ich wartości przy coraz wyższej inflacji. 

Atrakcyjne stawki oprocentowania można uzyskać praktycznie wyłącznie przy zakładaniu konta osobistego (tzw. oferty „powitalne”) i praktycznie zawsze dotyczą tylko pierwszych trzech miesięcy inwestowania oszczędności (wyjątki stanowią oferty na okres sześciu miesięcy).

Zasady obliczania zysku z lokowania oszczędności

Stawki oprocentowania kont oszczędnościowych czy też lokat terminowych podawane są przez banki w skali roku, dlatego ustalając efektywne oprocentowanie należy uwzględnić faktyczny okres utrzymywania środków na koncie lub lokacie (według zestawienia lokat, do 6 m-cy).

Przy wyliczaniu zysku na czysto należy uwzględnić również tzw. „podatek Belki”, czyli pomniejszyć zysk wynikający z naliczonych odsetek o 19 %. Podatek jest potrącany przez bank i pomniejsza kwotę wypłaconych odsetek.

Wyliczenie odsetek od lokaty

Prosty kalkulator odsetek uwzględniający podatek znajdziesz na stronie PRZYDATNE KALKULATORY FINANSOWE.

Reklama

Do wyliczeń przyjęta została liczba 365 jako liczba dni w roku (część banków uwzględnia 360 dni).

Gwarancja depozytów

Zgodnie z zasadami gwarantowania depozytów, określonymi w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, wszystkie posiadane środki na kontach oszczędnościowych i lokatach terminowych, w bankach krajowych i SKOK-ach, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do kwoty stanowiącej równowartość 100 000 Euro. Środki zgromadzone w oddziałach banków zagranicznych z siedzibą w krajach Unii Europejskiej, w ramach przepisów unijnych, są gwarantowane w takiej samej wysokości przez odpowiedniki BFG w kraju siedziby głównej banku. Szczegóły we wpisie.


PEŁNE ZESTAWIENIE LOKAT I KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH 2023

W nawiązaniu do art. 7 pkt 11a ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym informuję, iż podawane wyniki wyszukiwania zawierają odnośniki do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną ze stron, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie. W odpowiedzi na internetowe wyszukiwanie konsumenta, uzyskane wyniki (domyślnie sortowane według wysokości oprocentowania), nie są tworzone w celu uzyskania wyższego plasowania produktów.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE BANKOWE
KONTA OSOBISTE
KARTY KREDYTOWE
KONTA FIRMOWE
KREDYTY GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.