Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się

Jakiś czas temu na profilu bloga na Facebooku zamieściłem wpis dotyczący mojej żenującej przygody na bramkach, na autostradzie A1.

„Ostatnio rzadko poruszałem się po Polsce samochodem, tym bardziej płatnymi autostradami. Podjeżdżam pod bramkę na A1 w stronę Gdańska. Przede mną emeryt ma problem z biletem. Szlaban nie otworzył się. Nie może przejechać a ja nie mogę się już wycofać. W końcu udało mu się.  Podjeżdżam. Zielone światło, bramka wciąż otwarta ale biletu brak. Nie przejadę, bo przecież za brak biletu zapłacę karę. Pewnie coś nie tak z tą bramką. Dzwonię przyciskiem SOS. Zgłasza się obsługa. Twierdzą, że mam zainstalowaną aplikację AmberGo i bramka rozpoznała mój samochód. Ja twierdzę, że nie mam takiej aplikacji. Mam jednak jechać bez biletu. On poinformuje obsługę przy zjeździe.

Jadę dalej i zaczyna mi się przypominać. Okazuje się, że zapomniałem o tym, co zrobiłem prawie rok temu zakładając konto w Banku Millennium i instalując aplikację na telefonie. Ustawiłem w aplikacji płatności za przejazdy autostradą wpisując numer rejestracyjny samochodu.

Wyjechałem bramką AmberGO, szlaban sam się otworzył a kwota za przejazd została automatycznie pobrana z konta. W obecnej sytuacji okazało się to przydatną, dodatkową funkcją do konta. Wszystko przebiegło bezdotykowo, nie trzeba pobierać biletu (dotykać przycisku) oraz dotykać gotówki lub dawać karty płatniczej.”

Reklama

Tak naprawdę była to aplikacja Autopay, w tym przypadku działająca w ramach aplikacji Banku Millennium.

Osobiście nie lubię opłat na bramkach z kilku powodów. Czasem podjeżdżam zbyt daleko od automatu do poboru biletu i muszę się mocno wyciągać by nacisnąć przycisk i zabrać bilet. Przy wyjeździe zawsze się boję, że wypadnie mi z ręki karta lub reszta gotówki. Nie znam na pamięć cennika i nigdy nie wiem ile mam zapłacić.

Jeśli często korzystasz z płatnych odcinków autostrad i chcesz zaoszczędzić czas, nie stać na bramkach szczególnie w okresie wakacyjnym, często nie masz pod ręką drobnych i nie chcesz szukać gotówki lub karty w portfelu, koniecznie powinieneś rozważyć rejestrację samochodu w Autopay. Szczegóły w dalszej części wpisu.

Czym jest Autopay?

Autopay to system automatycznego poboru opłat na wybranych odcinkach płatnych autostrad. Dzięki Autopay możesz zapłacić automatycznie za jazdę autostradą A1 oraz A4 na odcinku Katowice – Kraków. System jest dostępny jako samodzielna aplikacja na platformach Android w Sklepie Play jak również w AppStore na iOS. Dostęp jest również możliwy przez stronę internetową https://autopay.pl/. Oprócz korzystania bezpośrednio z aplikacji Autopay, z płatności możesz korzystać w aplikacji banku, który udostępnia usługę. Dotychczas jedynym bankiem, w którym usługa była dostępna był Bank Millennium. W ciągu ostatnich tygodni usługa pojawiła się w Pekao SA, Banku Pocztowym i ING Bank Śląskim a w niedługim czasie pewnie pojawi się w kolejnych bankach.

Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 1
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 22

System został stworzony przez firmę Blue Media, tę samą która obsługuje m.in. system szybkich przelewów Blue Cash i doładowania telefonów komórkowych. Blue Media SA jest spółką istniejącą już długo na rynku, od 1999 roku. Od października 2013 roku posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych jako krajowa instytucja płatnicza i jest wpisana do rejestru dostawców usług płatniczych: IP17/2013. W związku z planowanym dalszym rozwojem systemu m.in. przez rozszerzenie o nowe funkcjonalności, także na rynkach zagranicznych, wkrótce za obsługę systemu będzie odpowiedzialna firma Autopay Mobility Sp. z o.o., która jest w trakcie wydzielania ze spółki Blue Media SA. Operatorem samych płatności pozostanie Blue Media SA.

Korzyści z użytkowania Autopay

Wszelkie bezkontaktowe płatności (bez użycia gotówki lub karty) czy to za autostrady, bilety komunikacji miejskiej lub parkowanie to dosyć przydatny dodatek do konta osobistego. Dzięki temu przejazd autostradą może również przebiegać w komfortowy sposób. Dzięki aplikacji:

Reklama
 • Możesz przejechać przez wyznaczone bramki bez zatrzymywania się;
 • Możesz ominąć korki korzystając ze specjalnie oznaczonych bramek;
 • Nie musisz szukać drobnych lub wyjmować karty płatniczej;
 • Nie musisz otwierać okna w samochodzie kiedy na zewnątrz jest zimno;
 • Nie musisz mieć przy sobie telefonu aby opłata została pobrana;
 • Dzięki powiadomieniom możesz na bieżąco kontrolować wydatki na autostrady;
 • Na wybranych odcinkach autostrad dostępne są promocyjne zniżki od 3 do 5 zł za przejazd.

W obecnej sytuacji epidemii zachowujesz bezpieczeństwo unikając ryzyka przeniesienia wirusa. Nie dotykasz przycisku poboru biletu oraz unikasz dotykania wydawania reszty przy płatności gotówką lub dotykania karty przez inkasenta.

Z dodatkowych funkcjonalności systemu należy wymienić:

 • Możliwość dodania do aplikacji więcej niż jednego samochodu;
 • Nie musisz być właścicielem pojazdu, możesz dodać także pojazd wynajmowany;
 • Możliwość założenia konta firmowego.

W aplikacji można zarządzać danymi samochodów, formami płatności, sprawdzać historię przejazdów oraz pobierać faktury.

Jak korzystać z aplikacji Autopay?

Rejestrację rozpocząć możesz bezpośrednio z aplikacji Autopay lub w aplikacji banku, który udostępnia usługę: Bank Millennium, Pekao SA, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, od 7 grudnia 2020 r. również w Alior Bank, od lipca 2021 r. również w SGB-Bank i banki spółdzielcze SGB i Santander Bank Polska. W takim przypadku pobranie opłaty może być wykonane bezpośrednio z rachunku.

Rejestracja w systemie

 • Dodaj dane samochodu (nr rejestracyjny) – samochód powinien być widoczny w systemach operatora autostrady w ciągu 15 minut od rejestracji.
 • Dodaj dane płatności (podaj dane karty, z której będą pobierane opłaty) lub wybierz opcję „Zapłać z Play”
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 7
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 23
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 8
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 24
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 9
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 25
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 10
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 11
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 12
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 13
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 14
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 26
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 15
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 16
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 17
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 27
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 18
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 28

Przejazd autostradą

Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 19
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 29
 • Dojeżdżając do punktu poboru opłat wybierz bramkę: AmberGo na A1 lub bramkę z oznaczeniem czarnej kamery na żółtym tle na A4 (nie musisz nic aktywować w telefonie, system sam rozpozna zapisany w systemie numer rejestracyjny)
 • Podjedź powoli do bramki
 • Kamery rozpoznają numer rejestracyjny a szlaban podniesie się – na A4 połowa opłaty zostanie pobrana
 • Zjeżdżając z autostrady również podjedź powoli do bramki: AmberGo na A1 lub z oznaczeniem czarnej kamery na żółtym tle na A4
 • Kamery rozpoznają numer rejestracyjny a szlaban podniesie się – na A1 cała opłata a na A4 druga połowa opłaty zostanie pobrana
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 20
Autopay – płatność za autostradę bez zatrzymywania się 30

Pamiętaj o tym, by usunąć numer rejestracyjny z aplikacji jeśli już nie użytkujesz danego samochodu (np. pojazd wynajmowany). Mogłoby się zdarzyć, że nowy właściciel posiadając te same tablice rejestracyjne, będzie jeździł autostradami na twój koszt.

Niestety dosyć dużą wadą jest brak możliwości pobierania opłat na autostradzie A2 ale nie do końca jest to wina dostawcy usługi a bardziej operatorów autostrady. To dotyczy również odcinków (także na A4) administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która planuje wdrożenie własnego systemu elektronicznego poboru opłat.

Reklama
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE
BANKOWE
KONTA
OSOBISTE
KARTY
KREDYTOWE
KONTA
FIRMOWE
KREDYTY
GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA
KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE
I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.