Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego 2023

We wpisie „Czym jest kredyt konsumencki?” wspomniałem, że ustawa o kredycie konsumenckim zapewnia określone prawa kredytobiorcy.

Wróciłeś do domu z umową kredytową i przeczytałeś ją na spokojnie. Oczywiście zachęcam do zapoznania się z umową przed podpisaniem, do czego również masz prawo zgodnie z ustawą. Uważasz, że warunki tobie nie odpowiadają, być może sprzęt, który kupiłeś „na raty” nie spełnia twoich oczekiwań. A może wygrałeś w lotto? Możesz skorzystać z prawa jakim jest odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego. Tak samo jak masz prawo do zwrotu towaru zakupionego przez internet.

Zgodnie z art. 53 ustawy o kredycie konsumenckim kredytobiorca ma prawo do „odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy”. Kredytobiorca nie musi podawać przyczyn odstąpienia od umowy. Powinieneś wiedzieć, że jeżeli wraz z umową o kredyt była zawierana umowa o usługę dodatkową, np. ubezpieczenie, odstąpienie będzie dotyczyło również tej umowy.

Konsument składa oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu konsumenckiego kredytodawcy lub pośrednikowi kredytowemu. W tym przypadku kredytobiorca zwraca odsetki liczone od dnia wydania towaru/rozpoczęcia świadczenia usługi do dnia złożenia oświadczenia.

Reklama

Kredytodawca na podstawie tego oświadczenia występuje do sprzedawcy/usługodawcy o zwrot przekazanej kwoty kredytu. W związku z dokonanym przez sprzedawcę/usługodawcę zwrotem powstaje kwestia zapłaty przez kredytobiorcę za towar/usługę na rzecz sprzedawcy/usługodawcy. W takim przypadku mamy dwa wyjścia. Kredytobiorca płaci z własnych środków za towar/usługę lub sprzedawca może zgodzić się na zwrot towaru. Pamiętaj, że nie ma takiego obowiązku. Warunki określa umowa zakupu pomiędzy sprzedawcą/usługodawcą a kredytobiorcą.

Z drugiej strony zabronione jest „uzależnianie prawa do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki od zwrotu towaru przez konsumenta”, ponieważ kredytobiorca zawsze może chcieć zapłacić za towar/usługę.

Jeżeli usługa została zrealizowana kredytobiorca zwraca usługodawcy wynagrodzenie za świadczoną usługę.

Sprzedawca/usługodawca mogą umówić się z kredytobiorcą, że wydanie towaru/realizacja usługi nastąpi „po upływie terminu odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki”.

Istnieje jeszcze drugi przypadek, gdy kredytobiorca odstępuje od umowy sprzedaży towaru/usługi (np. przy zawieraniu umowy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa). W takim przypadku odstąpienie od umowy sprzedaży skutkuje jednocześnie odstąpieniem od umowy o kredyt wiązany.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego – schemat
Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego 2023 1
Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego 2023 3

Jak złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej?

Pamiętaj, że kredytodawca lub pośrednik kredytowy mają obowiązek przekazać kredytobiorcy, w momencie zawierania umowy, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy wraz z podaniem adresu, na który musi złożyć takie oświadczenia jeśli z prawa do odstąpienia będzie chciał skorzystać.

Reklama

Wzór oświadczenia można też znaleźć na stronach internetowych banków. Na ogół jest to krótki dokument, który należy uzupełnić o nazwę i numer umowy kredytowej, datę jej zawarcia, swoje dane osobowe i adresowe. Oczywiście w dokumencie musi być zawarta informacja, że odstępujesz od umowy o kredyt. Dodatkowo w oświadczeniu należy wskazać numer rachunku bankowego, na który mają być zwrócone poniesione koszty związane z zawartą umową.

Oświadczenie można złożyć osobiście ale jak najbardziej może też zostać wysłane pocztą (ważne by mieć potwierdzenie nadania) a termin 14 dni liczy się na dzień wysłania. Dokument powinien być opatrzony czytelnym podpisem kredytobiorcy, zgodnym z podpisem złożonym na umowie kredytowej.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE BANKOWE
KONTA OSOBISTE
KARTY KREDYTOWE
KONTA FIRMOWE
KREDYTY GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.