Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy)

Zapomniałeś zapłacić za telefon czy prąd? Dzisiaj mija termin spłaty karty kredytowej albo raty kredytu. Musisz szybko komuś bliskiemu przelać pieniądze? Jesteś na wspólnym wyjściu za znajomymi i chcesz się szybko rozliczyć a nie masz gotówki? Jeśli na któreś z powyższych pytań, lub podobnych, odpowiedź brzmi tak, zapoznaj się z poniższym wpisem opisującym przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy).

Wyróżniamy dwa podstawowe systemy szybkich przelewów dostępnych dla klientów indywidualnych: Express Elixir i BlueCash. Trzecim dostępnym systemem jest SORBNET2 ale jest on raczej oferowany dla firm i do przelewów na wysokie kwoty. Barierą dla klientów indywidualnych jest też wysoka opłata za taki przelew. Dodatkowo w ramach Express Elixir można, w wybranych bankach, korzystać z tzw. „przelewów na telefon” za pośrednictwem BLIKA.

Usługa Express Elixir jest udostępniana przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Z kolei BlueCash jest usługą prowadzoną przez prywatną firmę Blue Media SA (zajmująca się również m.in. doładowaniami telefonów czy opłatami za autostrady bez konieczności stania na bramkach). Należy pamiętać, że dostępność przelewów (godziny i dni przyjmowania) jest różna w obu systemach a BlueCash nie jest dostępny we wszystkich nawet największych bankach. W związku z powyższym może się zdarzyć, że nie będziemy mogli zrealizować przelewu jeśli okaże się, że bank odbiorcy akurat nie obsługuje takich płatności, w godzinach, w których chcemy taki przelew wykonać lub też nie jest on tam w ogóle dostępny. BLIK należy do spółki Polskie Standardy Płatności, której udziałowcami jest 6 polskich banków oraz Mastercard Europe.

Zlecenie szybkiego przelewu w bankowości internetowej czy tez mobilnej jest bardzo proste. Wystarczy przygotowując przelew wybrać odpowiednią opcję (domyślnie będzie to przelew standardowy) przelewu natychmiastowego. Obok powinna pojawić się informacja dotycząca kosztu wykonania takiego przelewu.

Reklama
Santander szybki przelew
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 3

Express Elixir

Przelew natychmiastowy w ramach Express Elixir można zlecić do następujących banków: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Nowy BFG, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, ING Bank, mBank, neoBANK, PKO BP, Santander Bank Polska, SGB-Bank, T-Mobile Uslugi Bankowe. W weekend szybkiego przelewu nie zlecisz w/do Citi Handlowy i BNP Paribas. W Citi Handlowy szybkie przelewy są ograniczone w tygodniu do godz. 18.00.

Aktualna listę banków oraz godziny przyjmowania przelewów można sprawdzić w tabeli dostępności na stronie KIR: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Poniższy uproszczony schemat przedstawia sposób działania systemu Express Elixir, w którym KIR jest operatorem przetwarzającym dane przesyłane prze banki i rozliczającym transakcje. Pieniądze są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim a KIR dokonuje odpowiednich przeksięgowań pomiędzy bankami. Pieniądze na rachunku odbiorcy powinny znaleźć się w ciągu kilku sekund.

Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) Express Elixir
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 4

BlueCash

Przelewy za pomocą BlueCash działają na trochę innej zasadzie. Tak naprawdę firma Blue Media posiada w kilkunastu bankach konta a usługa polega na przekazaniu kwoty przelewu z Twojego konta na rachunek Blue Media w tym samym banku a następnie przekazanie na rachunek Blue Media w banku odbiorcy i stamtąd środki trafiają już bezpośrednio na rachunek odbiorcy. Stąd też wysyłając taki przelew w jego szczegółach będzie widniała właśnie firma Blue Media. Ograniczeniem będą tu godziny realizacji przelewów wewnętrznych w danym banku. Schemat działania przedstawia poniższa ilustracja.

Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) BlueCash
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 5

Przez cały tydzień i całą dobę wykonasz przelewy w: Alior Banku, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricole, ING Bank, mBank, Santander Bank Polska, T-Mobile Uslugi Bankowe. Pieniądze, na rachunku odbiorcy, powinny pojawić się najpóźniej w ciągu kilku minut.

Szczegółową listę banków znajdziesz na stronie: https://bluecash.pl/spbc/out

Reklama