Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe

Rachunek podstawowy – na czym polega?

Jest spora grupa osób, często starszych, z mniejszych miejscowości i wsi, o niskim poziomie wiedzy finansowej, które boją się zakładać konto osobiste. Powodem jest przekonanie o tym, że posiadając rachunek będą musiały za niego płacić wysokie opłaty.

Dla takich klientów, którzy często nigdy nie posiadali konta w banku, czyli w celu przeciwdziałania tzw. wykluczeniu finansowemu, w sierpniu 2018 roku, weszły w życie zapisy ustawy o usługach płatniczych, na podstawie dyrektywy unijnej z 2014 roku. Przepisy wprowadziły nowy rodzaj konta osobistego zwanego „rachunkiem podstawowym”. Każdy z banków, który prowadzi w Polsce działalność polegającą na „prowadzeniu rachunków płatniczych dla konsumentów” musi w swojej ofercie takie konto posiadać.

Oczywiście banki, na ogół, nie chwalą się takim rachunkiem starając się promować konta osobiste z własnej oferty. Warto jednak wiedzieć, że takie konta istnieją oraz co oferują.

Warunki otwarcia rachunku podstawowego

Warunkiem otwarcia rachunku podstawowego jest nieposiadanie innego konta osobistego w polskich złotych (bank zweryfikuje takie informacje przed założeniem konta, posiadanie konta walutowego nie wyklucza). Możliwe jest również założenie konta przenosząc się z innego banku ale w takim przypadku wymagane będzie pisemne potwierdzenie zamknięcia poprzedniego rachunku. Rachunek prowadzony jest tylko w polskich złotych. Rachunek podstawowy nie może być powiązany z produktami kredytowymi np. kartą kredytową.

Reklama

Musisz być traktowany tak jak klient posiadający standardowe konto oferowane przez bank. Rachunek podstawowy możesz otworzyć w oddziale banku, przez Internet lub infolinię pod warunkiem, że bank umożliwia otwarcie innych kont osobistych właśnie w taki sposób. Konto musi być otwarte w ciągu 10 dni od złożenia wniosku. Jeśli bank prowadzi obsługę swoich kont różnymi kanałami dostępu to musi zapewnić możliwość obsługi rachunku podstawowego w ten sam sposób.

Bank nie może uzależniać zawarcia umowy o prowadzenie rachunku podstawowego od zawarcia innej umowy o świadczenie usług dodatkowych ani wymagać określonych wpływów na konto. Z odmową założenia rachunku możesz się spotkać jeśli nie posiadasz adresu zamieszkania lub korespondencyjnego na terenie Polski.

Jakie są korzyści z posiadania rachunku podstawowego?

Jak sama nazwa wskazuje konto takie pozwala na wykonywanie podstawowych czynności bankowych. Do tych czynności zalicza się dokonywanie:

  • wpłat środków pieniężnych (gotówki) na rachunek;
  • wypłat gotówki w bankomatach lub w oddziałach wszystkich podmiotów rynku finansowego działających w Polsce oraz na terytoriom Unii Europejskiej;
  • transakcji płatniczych kartą płatniczą lub przez internet w Polsce oraz na terytoriom Unii Europejskiej;
  • poleceń przelewu oraz ustanawianie zleceń stałych i polecenia zapłaty.

Podsumowując, posiadając takie konto możesz zlecić przekazywanie swoich dochodów od pracodawcy lub świadczeń socjalnych. Możesz korzystać z karty płatniczej i dokonywać transakcji w sklepach oraz w internecie. Możesz wykonywać standardowe przelewy, płacić rachunki.

Najważniejszą cechą rachunku podstawowego jest to, że za założenie rachunku, wydanie karty płatniczej oraz za wymienione powyżej czynności bank nie może pobierać opłat i prowizji. Oczywiście jest pewien haczyk. Bezpłatne jest jedynie pięć pierwszych w miesiącu poleceń przelewu oraz wpłat i wypłat gotówki z bankomatów lub wpłatomatów, innych niż tego banku. Każda szósta i kolejne będą płatne, jednak opłata nie może być wyższa niż najczęściej pobierana przez ostatnie 12 miesięcy za taką czynność w ramach innych kont oferowanych przez ten bank.

Należy pamiętać, ze bank może pobierać opłaty za przelewy zagraniczne, tzw. „transgraniczne transakcje płatnicze”.

Reklama

Jakich potrzeb nie spełni rachunek podstawowy?

Jeśli planujesz aktywne korzystać z konta bankowego, rachunek podstawowy może być dla Ciebie niewystarczający. Korzystanie z konta sprowadza się tylko do podstawowych czynności a w przypadku przelewów i korzystania z „obcych” bankomatów jest ograniczenie do 5 bezpłatnych w miesiącu, o których pisałem powyżej. W przypadku bankomatów problemu nie będzie, gdy bank dysponuje niemałą siecią własnych bankomatów.

Jeśli wykonujesz więcej niż 5 przelewów i/lub wypłat z bankomatów w miesiącu, potrzebujesz korzystać z przelewów natychmiastowych, lokat bankowych, kont oszczędnościowych lub z karty płatniczej poza Unią Europejską, musisz pomyśleć o standardowym koncie bankowym.

W ofertach standardowych kont bankowych znajdziesz wiele ofert, w przypadku których spełnienie prostych warunków (np. comiesięcznych wpływów na konto w kwocie nawet od 500 zł, czy też 1 transakcji kartą do konta) umożliwia korzystanie z konta za darmo oraz z dostępnych przywilejów dla klientów bez żadnych ograniczeń. Rachunek podstawowy nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chciałyby swobodnie korzystać z produktów kredytowych np. zaciągnąć kredyt, ustalić limit w koncie lub planują wyrobienie karty kredytowej.

Pamiętaj, że zakładając rachunek podstawowy nie otrzymasz żadnej nagrody w ramach promocji za założenie i korzystanie z konta.

We wpisach na blogu znajdziesz aktualne promocje standardowych kont osobistych.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.

OFERTY BANKÓW
OSZCZĘDNOŚCI
PROMOCJE BANKOWE
KONTA OSOBISTE
KARTY KREDYTOWE
KONTA FIRMOWE
KREDYTY GOTÓWKOWE
OKAZJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
PROGRAMY RABATOWE I LOJALNOŚCIOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.