Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
7 spraw jakie załatwisz w banku bez wychodzenia z domu

7 spraw jakie załatwisz w banku bez wychodzenia z domu

Posiadanie internetowego lub mobilnego (przez telefon) konta osobistego umożliwia załatwienie wielu spraw, nie tylko bankowych, bez konieczności osobistej wizyty w banku czy urzędzie. Postanowiłem zebrać w krótkim zestawieniu dostępne możliwości zdalnego załatwiania spraw dzięki posiadaniu takiego konta. Wybrałem 7 spraw jakie załatwisz w banku bez wychodzenia z domu.

W ostatnim czasie, zauważalnie wzrosło zainteresowanie klientów wykorzystaniem zdalnych kanałów bankowości. W obecnej sytuacji ma to duże znaczenie, jeśli chcemy ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem a z drugiej strony pozwala również na znaczną oszczędność czasu.

Jest również drugi ważny powód, dla którego warto sprawy w bankach załatwiać online. Banki pozbawione znacznych dochodów w powodu obniżki stóp procentowych, zaczęły obniżać koszty oraz zwiększać przychody z innych źródeł. Konsekwencją są zmiany w tabelach opłat i prowizji, szczególnie opłaty związane ze wszelką obsługą klientów w oddziałach (zobacz wpis: Banki zmieniają tabele opłat i prowizji kont osobistych i kart kredytowych) a w części przypadków banki wycofują się z takiej obsługi (np. Idea Bank). Wiele banków będzie likwidowało mniej dochodowe placówki na rzecz obsługi wirtualnej.

Banki, w celu ułatwienia załatwiania spraw bez konieczności wizyty w placówce bankowej, wprowadzają do swoich regulaminów zapisy umożliwiające zawieranie umów na odległość bez konieczności fizycznego podpisywania papierowych dokumentów. Widać, że zmiany w tym zakresie znacznie przyspieszyły. W wielu bankach, nawet sprawy załatwiane w oddziałach mogą być „podpisywane” za pomocą kodu SMS, otrzymywanego na telefon, który został zgłoszony do autoryzacji transakcji. Już dziś do podstawowych form zawierania umów z bankiem zostały wprowadzone, oprócz możliwości podpisywania kodem SMS, zawieranie umów „na selfie”, przelewem weryfikacyjnym czy przez wideorozmowę lub czat.

Reklama

Wszystkie umowy, które zawierasz z bankiem drogą elektroniczną otrzymujesz w formie plików PDF, wysyłanych na adres mailowy lub dostępnych w bankowości internetowej, które możesz w każdej chwili wydrukować.

Oto wykaz najczęściej wykonywanych czynności, które możesz zlecić w banku zdalnie (przez internet).

1. Zapłacisz rachunki, opłacisz podatki i składki ZUS

Na początek wybrałem oczywistą i podstawową funkcję konta bankowego. Jak się okazuje, nie jest jeszcze tak powszechna, jakby się wydawało. Nie musisz stać w kolejkach chodząc na pocztę, do oddziału banku albo agencji, czy też stać do kasy w sklepie. Wszystkich płatności możesz dokonywać przez komputer lub smartfon. Przelewy z tytułu płatności za rachunki są praktycznie zawsze bezpłatne. Jeśli zależy Tobie na czasie, możesz skorzystać z szybkich przelewów (na ogół pobierana jest obowiązkowa opłata). Możesz ustawić stałe zlecenia, dzięki którym regularne płatności będą wykonywane cyklicznie np. co miesiąc. Możesz wprowadzić stałych odbiorców i wykonując przelew wybierać ich tylko z listy. Jeśli dodasz ich do zaufanych, nie będziesz musiał potwierdzać transakcji.

Do każdej transakcji możesz wygenerować potwierdzenie, które mimo braku podpisu, jest równie ważne co wystawione w oddziale.

Opłacanie podatków i składek ZUS jest równie proste a system podpowiada dane do umieszczenia w tytule przelewu, które są odpowiednio zapisywane, zgodnie z wymogami urzędów.

Do celów opłacania rachunków możesz również wykorzystać platformę „Moje Usługi”, którą szczegółowo opisałem we wpisie: Moje Usługi – Efektywne zarządzanie rachunkami domowymi

Reklama

2. Założysz konto oszczędnościowe lub lokatę

Posiadając konto w danym banku, bank już zweryfikował Twoją tożsamość, więc założenie konta oszczędnościowego lub lokaty wymaga jedynie zatwierdzenia na tych samych zasadach jakbyś wykonywał przelew. To jeden z najprostszych sposobów podpisywania dokumentów.

Pamiętaj, że oferta dostępna przez internet może być znacznie lepsza niż ta, którą otrzymałbyś w oddziale banku. Zwróć uwagę szczególnie na tzw. lokaty mobilne (czyli zakładane przez telefon), które w większości banków są dodatkowo premiowane wyższym oprocentowaniem.

Środki przeksięgujesz ze swojego konta osobistego lub przelejesz bezpośrednio z innego rachunku.

Aktualne oferty kont oszczędnościowych i lokat znajdziesz tutaj.

3. Zapłacisz za zakupy internetowe szybkim przelewem, kartą lub BLIKIEM

Za zakupy wykonane przez internet możesz zapłacić na trzy sposoby: kartą płatniczą (debetową do konta lub kredytową), BLIKIEM lub szybkim przelewem. Bądź jednak czujny i pamiętaj o bezpieczeństwie transakcji. Korzystaj tylko ze sprawdzonych sklepów i koniecznie weryfikuj transakcje przed akceptacją.

Używaj szybkich płatności online przez operatora płatności jak np. PayU, Blue Media, Przelewy24, dotpay – prosto z rachunku lub kartą płatniczą. Po wybraniu formy płatności przechodzisz na stronę operatora i wybierasz logo banku, w którym posiadasz konto. Automatycznie przechodzisz na stronę swojego banku (może się nieznacznie różnić od standardowej strony bankowości internetowej). Po zalogowaniu otrzymujesz wypełniony danymi przelew. Nie zmieniaj ich. Teraz musisz zweryfikować i zaakceptować przelew w standardowy sposób, w jaki akceptujesz własne przelewy. W ciągu kilku minut przelew powinien być zaksięgowany i zostaniesz przekierowany z powrotem na stronę sklepu. Transakcja została zawarta i dostawa może być realizowana.

Reklama

Płacić kartą, czy BLIKIEM?

Za zakupy internetowe zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej jest płacić BLIKIEM. BLIK ma przewagę nad kartą oraz szybkimi przelewami przy tego rodzaju płatnościach za zakupy internetowe.

Płacąc BLIKIEM, po wybraniu metody płatności, generujemy w aplikacji mobilnej jednorazowy, sześciocyfrowy kod, który musimy przepisać na stronie płatności a następnie zatwierdzić PINem mobilnym, tak jak zatwierdzamy inne płatności. Mamy pełną kontrolę nad płatnością. Przed zatwierdzeniem otrzymujemy na ekranie informacje: ile, komu i za co płacimy. Dodatkowo nie wpisujemy żadnych danych karty (numeru, daty ważności, kodu CVC/CVV) a sam kod BLIK ważny jest tylko przez 2 minuty dla danej transakcji i nawet przechwycony, nie mógłby być użyty do innej płatności.

Płatności BLIK są dostępne w następujących bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank, mBank, PKO BP, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS.

Płatność kartą odbywa się również za pomocą operatora płatności. Na stronie płatności podajesz numer karty, datę ważności oraz umieszczony na drugiej stronie trzycyfrowy kod CVC/CVV. W większości sklepów internetowych płatność kartą zabezpieczona jest technologią 3D-Secure. Transakcja musi być potwierdzona kodem SMS otrzymanym na zarejestrowany z kartą numer telefonu (lub innym sposobem weryfikacji dostępnym w Twoim banku).

Programy rabatowe

Przy okazji masz możliwość uzyskania rabatów czy zwrotów części płatności, które dostępne są wyłącznie dla zakupów w internecie. Dotyczy to praktycznie wszystkich branż, zaczynając od spożywczych, zamawiania jedzenia przez artykuły przemysłowe, AGD, RTV, kończąc na odzieżowych. Korzystaj w trakcie zakupów z programów rabatowych swojego banku (np. Mam Bonus, mOkazje, Citi Specials) lub też dokonuj zakupów przechodząc ze stron tzw. agregatorów zniżek, takich jak Goodie, Refunder. Płać kartą VISA i korzystaj z programu