Twisto – odroczenie płatności i limit kredytowy o funkcjach karty kredytowej

Zacznijmy od tego czym jest Twisto. Twisto to czeski FinTech, który wszedł na polski rynek finansowy z konkurencyjną dla banków ofertą płatności internetowych i w sklepach stacjonarnych, w tym m.in. darmowej karty z przyznanym limitem kredytowym i możliwością odroczenia zapłaty nawet do 45 dni, bez żadnych kosztów.

Aktualizacja 15.07.2020 r.

Dotychczas oferta Twisto była całkowicie darmowa. Można się było jednak spodziewać, że w niedługim czasie zostaną wprowadzone opłaty. Twisto poinformowało właśnie o wprowadzeniu od 1 października 2020 r. podziału na dwa plany oferowanych produktów i usług – Online 0 zł/m-c i Space 9,99 zł/m-c. Oznacza to dla części klientów wprowadzenie opłaty miesięcznej. Dotyczy to osób, które chcą korzystać z karty plastikowej (w tym Google Pay/Apple Pay), Twisto Split, kursu wymiany bez 3% prowizji. Podsumowując, jeśli chcesz wykorzystywać Twisto wyłącznie do płatności internetowych w Polsce, wybierz plan Online.

Aktualizacja 03.11.2022 r.

Reklama

Twisto poinformowało o podniesieniu opłat od 1 stycznia 2023 roku. Dotychczasowe dwa plany zostaną zastąpione trzema. Do Online i Space dołączy nowy plan Start za 0 zł. Plan Online zamiast 0 zł będzie kosztował 9,99 zł miesięcznie. Z kolei opłata miesięczna w planie Space wzrośnie z 9,99 zł na 19,99 zł.

Plan Start będzie umożliwiał wyłącznie zakupy internetowe w partnerskich sklepach Twisto (Twisto jako metoda płatności). Dodatkowo w planie dostępne będą: aplikacja Twisto online, do 45 dniowego limitu kredytowego, przesunięcie płatności na kolejny miesiąc i rat oraz do ofert Podziel na 3 (dla osób z sumblimitem ratalnym) u wybranych partnerów.

Poniżej tabela z porównaniem planów:

TwistoPorównanie planów od 01.01.2023 r.
Twisto - odroczenie płatności i limit kredytowy o funkcjach karty kredytowej 1
VS
Twisto - odroczenie płatności i limit kredytowy o funkcjach karty kredytowej 2
VS
Twisto - odroczenie płatności i limit kredytowy o funkcjach karty kredytowej 3
Plan
Start
0 zł
VS
Online
9,99 zł
VS
Space
19,99 zł
Aplikacja Twisto
VS
VS
Limit kredytowy do 45 dni
VS
VS
Kategoryzacja wydatków
VS
VS
Przesunięcie płatności
VS
VS
Płatność w ratach (dla klientów z sublimitem ratalnym)
VS
VS
Cashback (moneyback)
VS
VS
Karta wirtualna (tylko do zakupów online)
VS
VS
Google Pay / Apple Pay
VS
VS
Karta fizyczna
VS
VS
Twisto Split
VS
VS
Najlepszy kurs wymiany
VS
+3% prowizji
VS
0% do 3000 zł, +3% prowizji

Na czym to polega?

W pewnym sensie proponowane przez Twisto rozwiązanie przypomina w swoich zasadach działanie karty kredytowej. Mamy tu do czynienia, jak w karcie kredytowej, z przyznanym limitem a spłaty dokonujemy w okresie bezodsetkowym.

Uzyskanie karty Twisto jest prostsze niż karty kredytowej – nie wymaga przedstawiania dokumentów dochodowych.

Podobnie jak przy karcie kredytowej, przyznanie karty płatniczej, wymaga posiadania zdolności kredytowej. Twisto sprawdza zdolność kredytową na podstawie oświadczenia i weryfikuje dane w zewnętrznych bazach Biur Informacji Gospodarczej, natomiast nie weryfikuje w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli nie weryfikuje, to i nie przekazuje później danych do BIK a dzięki temu decydując się na kartę Twisto nie będziesz obciążał swojej zdolności kredytowej w bankach. Jeśli przejdziesz pozytywnie proces udzielania kredytu otrzymasz limit kredytowy będący kredytem konsumenckim w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim. Należy zwrócić uwagę, że bezpłatny kredyt udzielany jest przez Twisto Polska sp. z o.o. (w ramach umowy Twisto Free). Z kolei podmiotem świadczącym usługi płatnicze, wydawcą karty, jest Twisto payments a.s. z siedzibą w czeskiej Pradze. Do końca 2021 r. całość udziałów przejmie australijski fintech ZIP. Karta jest wydawana w ramach systemu Mastercard. Z kolei rachunki do spłaty prowadzi współpracujący z Twisto ING Bank Śląski.

Reklama

Gdzie można korzystać z karty?

Aktualizacja 15.07.2020 r.

Od 1 października 2020 r. karta fizyczna dostępna tylko w planie Space 9,99 zł/m-c.

Jako, że karta jest wydawana przez Mastercard, to można z niej korzystać praktycznie we wszystkich punktach, tak jak ze zwykłej karty debetowej czy kredytowej. Karta nie posiada wypukłych cyfr na awersie. Dane posiadacza i numer karty są nadrukowane na rewersie. Na karcie nie znajdziesz kodu CVC niezbędnego do płatności w internecie. Numer ten jest dostępny w aplikacji mobilnej lub na stronie Twisto po zalogowaniu. W sumie dobre zabezpieczenie, ponieważ jeśli zgubisz kartę raczej nikt nie wykona nią transakcji online.

Transakcje wykonujesz dokładnie tak, jak kartą kredytową. Jedynie problemy mogą się pojawić przy terminalach, które obsługują jednocześnie cashback, czyli wypłatę gotówki z karty. Szczególnie warta uwagi jest możliwość korzystania z transakcji walutowych przeliczanych po atrakcyjnym kursie Mastercarda. Od 10 marca 2020 roku możliwa jest płatność telefonem poprzez dodanie karty do aplikacji Google Pay.

Jak spłacać zadłużenie?

Twisto Kredyt

Podobnie jak przy karcie kredytowej, na koniec miesiąca (kalendarzowego) generowany jest wyciąg i do piętnastego dnia kolejnego miesiąca masz czas na spłatę zobowiązania. Zgodnie z informacją na stronie istnieje możliwość spłaty 10% wartości wyciągu za poprzedni miesiąc i przesunięcie pozostałej kwoty na kolejny miesiąc. Tu wymagane jest zawarcie nowej umowy Twisto Kredyt. Rozłożenie na raty pomniejsza dostępny limit kredytowy.

Koszt takiego odroczenia to ok. 42,50 zł/m-c za każdy 1 000 zł. Zgodnie z przykładem reprezentatywnym dla kredytu konsumenckiego, na dzień 29 kwietnia 2020 r., Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,15 %. Masz możliwość w kolejnym miesiącu znowu przesunąć 90% zadłużenia. Przez rok przesuwając spłatę 1 000 zł zapłacisz 509,76 zł a to już koszt prawie 51%.

Reklama

Moją uwagą co do prezentacji oferty był sposób podawania przykładu reprezentatywnego. W przypadku banków i ich kart kredytowych wartości te podawane są uwzględniając warunki rozłożenia na raty kwoty niespłaconej w okresie bezodsetkowym. W przypadku Twisto podawane były koszty wynoszące 0 zł (w tym RRSO = 0%) i nie uwzględniały przypadku, gdy właściciel rozkłada część zobowiązania na dłuższy okres. Twisto tłumaczyło, że wynika to właśnie z konieczności zawarcia odrębnej umowy, niezwiązanej z kartą. Obecnie informacje na stronie są prawidłowe i zawierają koszt tak naprawdę kredytu.

Reprezentatywny przykład dla produktu kredyt konsumencki – limitu kredytowego udzielonego na podstawie Umowy Twisto Kredyt: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,15 %, całkowita kwota kredytu 1 500 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 254,84 zł (w tym prowizja 254,84 zł, odsetki kapitałowe 0 zł), całkowita kwota do spłaty 1 754,84 zł, okres obowiązywania Umowy Twisto Kredyt – 121 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.4.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie. Udzielenie i wysokość kredytu uzależnione są od oceny zdolności kredytowej Klienta dokonanej przez kredytodawcę – Twisto Polska sp. z o.o.

Twisto Raty

W ramach przyznanego limitu kredytowego Twisto, dla wybranej grupy klientów (o dłuższym stażu i posiadających zdolność kredytową) oferuje możliwość rozłożenia płatności o kwocie co najmniej 200 złotych w ramach sublimitu. Możesz dokonać rozłożenia kwoty na okres od 3 do 12 miesięcy. Kwota rozłożonego sublimitu pomniejsza kwotę przyznanego limitu głównego. Jeśli posiadasz limit 1 000 zł i rozłożysz kwotę 200 złotych na raty, twój limit podstawowy będzie wynosił 800 zł. Każda spłata sublimitu powiększa limit główny. Koszt rozłożenia na raty przykładowo dla kwoty 1 000 zł na okres 12 miesięcy wynosi 275 zł, raty miesięczne po 106 zł, czyli do zapłaty 1 275 zł.

Zapis przykładu reprezentatywnego na stronie Twisto.pl:

Sublimit ratalny jest częścią Twojego limitu od Twisto. Przedstawiony przykład reprezentatywny dotyczy kredytu konsumenckiego (limitu), udzielonego na podstawie Umowy Twisto Kredyt i Raty: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 123,12%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 2 500 zł (w tym: sublimit płatniczy 1 500 zł, sublimit ratalny 1 000 zł), całkowity koszt kredytu: 424,72 zł (w tym prowizja naliczona obliczona z góry dla całego okresu obowiązywania umowy 424,72 zł, która w przypadku ziszczenia się warunków zawieszających określonych w umowie staje się prowizją należną w odpowiedniej części na rzecz Twisto Polska sp. z o.o., prowizja należna 424,72 zł, oprocentowanie stałe: 0%), całkowita kwota do spłaty: 2 924,72 zł, okres obowiązywania umowy: 121 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 23.6.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie. Udzielenie i wysokość kredytu uzależnione są od oceny zdolności kredytowej Klienta dokonanej przez kredytodawcę – Twisto Polska sp. z o.o.

Podziel płatność na 3

Aktualizacja 14.12.2020 r.

Reklama

Twisto wprowadziło nową, bezpłatną usługę „Podziel płatność na 3”. Dzięki tej usłudze możesz skorzystać z możliwości darmowych 3 rat w wybranych sklepach internetowych. Z tytułu rozłożenia na raty nie jest pobierana żadna opłata lub odsetki. Do skorzystania z oferty wystarczy bezpłatny plan Online i karta wirtualna.

Na dzień 14 grudnia 2020 r. usługa jest dostępna przy zakupach przez aplikację w: IKEA, Black Red White, Allegro, AliExpress, eObuwie, Modivo, Notino, eZebra, Van Graaf, Agata Meble, Deichmann, Kazar, bonprix, Selsey, Endo, Coccodrillo, Philips, Puma, Go Sport, Inter Cars, Promod, Poczta kwiatowa.

Aby skorzystać z możliwości rozłożenia na 3 raty musisz:

  • Dokonując zakupu, koniecznie przejdź do sklepu internetowego klikając „idź na zakupy”,
  • Zrób zakupy na kwotę min. 200 zł płacą kartą Twisto lub przez Twisto Pay,
  • Wejdź w szczegóły transakcji i kliknij w opcje „podziel płatność” (opcja może być dostępna dopiero po kliku dniach od transakcji),
  • Zapłać pierwszą ratę do 15-ego dnia kolejnego miesiąca,
  • Zapłać następne 2 raty w kolejnych miesiącach.

Twisto Split

Aktualizacja 15.07.2020 r.

Od 1 października 2020 r. opcja dostępna tylko w planie Space 9,99 zł/m-c.

Twisto Split to usługa polegająca na dzieleniu wspólnych rachunków, np. za obiad ze znajomymi. Po uruchomieniu opcji Split wybierasz osoby z listy telefonicznej (kwota dzieli się proporcjonalnie ale można dowolnie zmieniać), do których zostanie wysłana wiadomość z informacją o podziale rachunku. W przypadku osoby, która posiada Twisto wystarczy, że w aplikacji zaakceptuje płatność a część rachunku zostanie przeniesiona z twojego konta na jej konto. Jeśli będzie to osoba nieposiadająca konta na Twisto musi opłacić przelewem lub BLIKIEM.

Wady i zagrożenia

Na ten moment wszystko wygląda rewelacyjnie. Co się stanie jeśli nie spłacisz kwoty zadłużenia z wyciągu w tym terminie? Tu zaczyna się problem, ponieważ zgodnie z umową w grę wchodzi naliczanie maksymalnych odsetek ustawowych za opóźnienie w wysokości dwukrotności odsetek ustawowych za opóźnienie czyli sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Centralnego i 5,5 punktu procentowego – od 29 maja 2020 roku wynoszą 11,2%.

Dodatkowe korzyści

Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z moneybacku (za transakcje w wybranych sklepach) w postaci punktów na kolejne zakupy. Twisto w ramach współpracy z Tipli.pl umożliwia korzystanie z moneybacku (zwanego tu cashbackiem).

Twisto, we współpracy z ING Bankiem, oferuje możliwość odroczonych płatności rachunków domowych na platformie Rachunki iMoje dawniej „Moje Usługi”. Szczegóły we wpisie – Rachunki iMoje– Efektywne zarządzanie rachunkami domowymi.

Sam osobiście skorzystałem z oferty Twisto i muszę przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie do wykonywania płatności, przede wszystkim w sklepach internetowych. Warto skorzystać z pojawiąjących się ofert promocyjnych oraz kodów poleceń by otrzymać punkty do wykorzystania na spłatę kolejnych transakcji. Korzystając z mojego kodu polecenia otrzymasz 10 zł w postaci punktów.

Aktualnie brak dostępnych promocji

PROMOCJA W RAMACH POLECEŃ
10 złotych dla polecanego i polecającego
(premia przekazywana w punktach na konto, 10 punktów = 10 złotych na spłatę przyszłych transakcji)

Kod polecenia: MICHALK404

Regulaminy Twisto
BONUS NA START EDYCJA VII

60 złotych bonusu na start

Aktywuj kartę płatniczą Twisto

Wykonaj min. 1 transakcję kartą płatniczą lub kartą wirtualną wydaną przez Twisto w ciągu 30 dni od zawarcia umowy

Wykonaj min. 3 transakcje kartą płatniczą lub kartą wirtualną wydaną przez Twisto w ciągu kolejnego miesiąca po miesiącu zawarcia umowy (np. umowa zawarta w październiku, transakcje w listopadzie)

Promocja trwa do wyczerpania puli 5000 bonusów.

Regulamin promocji


Przejdź na stronę rejestracji w promocji Twisto

Reklama
Podziel się swoją opinią: