Strona główna Promocje bankowe Najlepsze lokaty Konta osobiste Konta firmowe Karty kredytowe
Kredyty i pożyczki na zakup samochodów

Kredyty i pożyczki na zakup samochodów

Z poniższego wpisu dowiesz się jak wygląda finansowanie kredytem zakupu samochodów u autoryzowanych dealerów przez osoby fizyczne (konsumentów).

Każda znacząca na rynku marka samochodów posiada własną instytucję finansową (niekoniecznie będzie to bank) lub też ma zawartą umowę z instytucjami, które obsługują daną markę działając pod jej logo i nazwą.

Nie działają one na wyłączność dlatego też u dealerów możesz znaleźć również oferty innych banków. W salonach sprzedaży samochodów masz dostępny szeroki wachlarz produktów finansowych oraz instytucji je oferujących, z których możesz wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Poniżej zestawienie instytucji współpracujących z poszczególnymi markami samochodów, oferujących finansowanie zakupu za pośrednictwem dealerów:

Reklama

Kredyty i pożyczki na zakup samochodów

Marka samochodówInstytucja finansowaRodzaj instytucjiStrona internetowa
Fiat / Jeep / Alfa RomeoFCA Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w PolsceOddział bankulink do strony
BMW / MINImBank SABanklink do strony
Peugeot / Citroen / DSPSA Consumer Finance Polska Sp. z o.o.Instytucja pożyczkowalink do strony
Mercedes / SmartMercedes-Benz Financial Services Sp. z o.o.Instytucja pożyczkowalink do strony
Renault / Dacia / NissanRCI Banque Spółka Akcyjna Oddział w PolsceInstytucja pożyczkowalink do strony
Volkswagen / Audi / Skoda / SeatVolkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w PolsceOddział bankulink do strony
HondaCredit Agricole Bank Polska SABanklink do strony
FordBNP Paribas Bank Polska SABanklink do strony
HyundaiBNP Paribas Bank Polska SABanklink do strony
KiaBNP Paribas Bank Polska SABanklink do strony
OpelBNP Paribas Bank Polska SABanklink do strony
ToyotaToyota Bank Polska SABanklink do strony
LexusToyota Bank Polska SABanklink do strony
MazdaSantander Consumer Bank SABanklink do strony
MitsubishiSantander Consumer Bank SABanklink do strony
SuzukiSantander Consumer Bank SABanklink do strony

Ze względu na to, iż kredyt samochodowy, w odróżnieniu od gotówkowego, obarczony jest mniejszym ryzykiem (zabezpieczony na przedmiocie kredytowania), instytucje finansowe mogą zaoferować korzystniejsze warunki finansowania. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z ofertą instytucji, z którą współpracuje importer, ponieważ w wielu przypadkach takie oferty są oferowane na specjalnych warunkach. Takie specjalne warunki polegają na dofinansowaniu przez importera, poprzez niższe oprocentowanie i/lub prowizję od udzielenia kredytu, w celu wsparcia sprzedaży wybranych modeli, wersji wyposażenia i mogą dotyczyć zarówno wyprzedaży jak i dopiero wchodzących na rynek modeli.

Ze względu na następujące zmiany na rynku firm oferujących finansowanie pojazdów dla konsumentów coraz częściej kredyt jest zastępowany pożyczką. Z punktu widzenia klienta nie ma to większej różnicy, ponieważ zarówno kredyt jak i pożyczka dla konsumenta podlegają tym samym przepisom ustawy o kredycie konsumenckim. Dla ułatwienia w dalszej części wpisu będę posługiwał się terminem kredytu.

Kredyt ratalny

Najczęściej spotykanym rodzajem kredytu samochodowego jest klasyczny kredyt ratalny. Spłata następuje tu w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych, równych lub rzadziej malejących.

Okres kredytowania, w zależności od instytucji finansowej, może dochodzić aż do 120 m-cy (10 lat). Sfinansować możemy do 100% wartości pojazdu a w niektórych przypadkach kwota może być wyższa niż wartość pojazdu.

Jaka jest różnica pomiędzy ratami równymi i malejącymi?

W przypadku rat równych spłacana jest co miesiąc rata w takiej samej wysokości (przy założeniu, że nie zmieni się oprocentowanie kredytu) z tym, że w kolejnych ratach rośnie spłacany kapitał a maleją odsetki. Korzystniejszą opcją jest wybór rat malejących, przy których kapitał w każdej racie jest taki sam natomiast zmniejszają się odsetki. Szczegóły znajdziesz we wpisie.

Nie każdy może skorzystać z rat malejących, ponieważ przy ocenie zdolności kredytowej uwzględnia się wysokość kwoty pierwszej, najwyższej raty.

Reklama

Różnice najlepiej zobrazuje to poniższy uproszczony schemat spłat oraz przykładowe harmonogramy.

Przykładowe harmonogramy:

Kwota kredytu: 10 000 zł

Okres finansowania: 12 m-cy

Oprocentowanie nominalne: 10%

RATY RÓWNE:

Reklama